Çocuklarda sıkça görülen Kızamık hastalığı hakkında bilgilimisiniz

Çocuklarda sıkça görülen Kızamık hastalığı hakkında bilgilimisiniz
Önce basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar, ardından yüz ve enseden başlayan, gövdeye de yayılan kırmızı renkte döküntü ortaya çıkar.
Kızamık, bir tür virüsün neden olduğu döküntülü bir hastalıktır. Kelimeleri çok taha uzatmadan kızamık hastalığı ile sizleri bilgilendirmek istiyoruz…

 
Çocuk Hastalıkları, Bebeklerde Çocuklarda Kızamıkçık Hastalığı
Orta derecede bulaşıcı bir virütük enfeksiyon olan kızamıkçık ile kızamık arasında bir ilişki yoktur. Henüz aşı olmamış ve anneden geçen korumanın azaldığı bebekler, okul öncesi dönemdeki çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, 2 doz kızamık aşısı yapılmamış kişiler hastalığa yakalanma için yüksek riskli gruplardır. Kızamık aşısı yaptırmış olmanız bile kızamık olmayı engelleyeme de biliyor tabi bu olası oldukça nadir bir durumdur
En-fekte tükürük ya da burun akıntıları yoluyla geçen bir damlacık enfeksiyonudur. 5 yaşından küçük çocuk­larda pek ender görülür. Kuluçka devresi 2-3hafta sü­rer. Çocuk, döküntü ortadan kalktıktan sonra 4 gün süreyle başkalarıyla ilişkide bulunmamalıdır.
Kızamıkçık Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi
Hastalık bir ya da iki gün süren hafif ateş ve hal­sizlikle başlayabilir. Bundan sonra alınla kulak arka­larından başlayarak gövdeye ve kollara yayılan döküntü, hastalığın en karakteristik belirtisidir. Dö­küntü; kaşınmaz, rahatsızlık vermez ve kimileri yanyana gelerek lekemsi bir görünüm oluşturan başsız, düz, pembemsi noktalardan oluşur. Biraz rahatsızlık ve çok düşük bir ateş görülebilir. Ancak çocuk, ge­nellikle kendini çok iyi hisseder. Boyundaki ve kafa­tasının arkasındaki bezeler genellikle şişer. Diğer belirtilerin genellikle birkaç gün içinde kaybolmala­rına karşın, döküntü, daha da kısa bir süre içinde or­tadan kalkabilir. Çocuğu olabildiğince rahat tutmak dışında özel bir tedavi önerilmez.
Kızamıkçık Komplikasyonları
Kızamıkçığın asıl önemi, bir kadının hamileliğinin ilk dört ayı içinde yakalanması durumunda, doğacak çocukta anormalliklere neden olmasıdır. Bu neden­le kızamıkçığa yakalanan çocuğun, hamile bir kadınla temas etmemesi için aşırı özen gösterilmelidir.

Hastalığı bir kez geçirenlerin yaşam boyu bağı­şıklık kazandıkları gözönüne alınarak, kız çocukların, çocuk doğurabilecekleri yaşa gelmeden önce hasta­lığı almalarına özen gösterilmelidir. Bu amaçla verilen, “kızamıkçık partileri” desteklenmesi gereken bir uygulamadır.
Kızamıkçığa karşı bağışıklık sağlayan birası var­dır ve yaşı 11-13′ün üzerindeki kızlar, daha önce kı­zamıkçık geçirdiklerini düşünseler bile bu aşıyı almalıdırlar.
Kızamık Hastalığı, Çocuklarda Kızamık
Kızamık, çok bulaşıcı, virütik bir hastalıktır. An­neden alınan bağışıklık, yaşamın ilk yıllarında yitirildiği için çocukları, küçük yaşlardan başlayarak etkiler. Hastalık genellikle bir hafta içinde geçer. An­cak çocuk, hastalık geçtikten sonra 10 gün süreyle okula gönderilmemelidir.
Kızamık Hastalığı Belirtileri ve komplikasyonları
Kızamık, genellikle şiddetli nezle ve burun akın­tısı, öksürük ve gözlerin kızarmasıyla başlar. 3-5 gün sonra kulak arkasından başlayarak yüze ve bedene yayılan kaşınmayan, özel bir döküntü ortaya çıkar. Dö­küntü, zamanla biraraya gelerek lekemsi görüntüler oluşturan, küçük, kırmızı noktalardan oluşur.
En sık rastlanan komplikasyonları, kulak iltihabı ve bronşittir. Özellikle küçük bebeklerde bu rahatsız­lık çok ciddi olabilir.
Kızamık Hastalığı Tedavisi, Kızamık Tedavi
Tedavi, değişik belirtilere bağlı olarak yürütülür. Hastalığın en ağır aşamasında çocuk, genellikle iş­tahını yitirir ve yemeğe zorlanmamalıdır. Çocuğun su­suz kalmamasına ve ağzın nemli tutulmasına özen gösterilmelidir.
Kızamıklı çocuğun karanlık bir odada tutulması gerektiğine inanılırdı. Ancak ışık, özel olarak rahat­sızlık yaratmıyorsa, buna gerek yoktur. Gözler şişer­se ılık su banyosu yapılabilir. Çocuğun rahatsız olabileceği göz önüne alınarak, televizyon izlemesi, olabildiğince engellenmelidir.Kulak ağrısı ya da bronşit gibi ikinci bir enfeksi­yonun belirtisi ortaya çıkarsa, doktor, uygun antibiyotiği önerecektir.

Bir önceki yazımız olan Varis ve varis sorunlarına Bitkisel çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: kızamık nasıl olur, türkiyedeki çocuk hastalıkları kızamık ve sebepleri, bebegi kizamik geçirenler, bebekte orta kulak iltihabı ve kızamık olmsı, cocugum kizamik olmus ne yapmaliyim

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.