Çocukları soğuk algınlığı ilaçlarından koruyun

Çocukları soğuk algınlığı ilaçlarından koruyun

ABD’de her yıl tezgah üstü satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını kullanan 7 bin çocuk alerjik reaksiyonlar, uyuşukluk ve dengesiz yürüme bulgularıyla hastane acil servislerine başvuruyor. Sharfstein, soğuk algınlığı ilaçlarının 4 yaşından küçüklere önerilmemesini ileriye doğru atılan bir adım olarak değerlendirdi. Joshua Sharfstein, soğuk algınlığı ilaçlarının çocuklarda işe yaradığını gösteren bilimsel kanıtların bulunmadığını, ancak ciddi yan etkileri ile ilgili kesin kanıtlar bulunduğunu belirtti.
Uzmanlar, yapılan araştırmalarda tezgâh üstü ürünler arasında yer alan soğuk algınlığı ilaçlarının 4 yaşından küçük çocuklarda kullanılması durumunda çocukların alerji, uyuşukluk ve yürüme dengesizliği gibi sorunlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.
Baltimore sağlık yetkilisi Dr
Pek çok çocuk, anne ve babalarının dikkatinden kaçarak yanlışlıkla aşırı doz ilaç içiyor.
Geçtiğimiz ocak ayında FDA, dekonjestan (tıkanıklığı giderici), ekspektoran (balgam sökücü), anti-histaminik (kaşıntı giderici) ve öksürük kesici ilaçlarının hayatı tehdit edebilen komplikasyonları nedeniyle 2 yaşının altında kullanılmamasını önermişti.

Kayıtlara dayalı yapılan bir FDA incelemesinde 1969-2006 yılları arasında soğuk algınlığı ilaçlarında bulunan dekonjestan özellikteki pseudoephedrine, phenylephrine ya da ephedrine maddelerine bağlı 54 çocuk ölümü bildirildi.
Aynı tarihler arasında soğuk algınlığı ilaçlarında bulunan anti-histaminik özellikli diphenhydramine, brompheniramine ya da chlorpheniramine maddelerine bağlı olarak ise 69 çocuk ölümü rapor edildi.
Bir önceki Gaz yöntemiyle kalp tedavisi dönemi başlıklı konumuzda kalp rahatsızlığı, Kalp rahatsızlıkları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebekler için anti dekonjestan, çocuk soğuk algınlığı ilacı, Çocuklar için dekonjesta, cocuklar icin pseudoephedrine, soğuk alginlıgına baglı kaşıntılar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.