Çocukların soğuktan koruyucusu yumurta ve pekmez

Çocukların soğuktan koruyucusu yumurta ve pekmez
Esef Karakuş, bünyeleri büyüklere göre daha zayıf olan çocukları soğuklara karşı korumak için haftada 5 gün sabah kahvaltısında, pişmiş yumurta ile pekmez yedirilmesi gerektiğini söyledi.
Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Karakuş yaptığı açıklamada, soğuk havalardan, vücut direnci düşük çocukların daha fazla etkilendiğini belirtti.
Uzmanlar, bünyeleri büyüklere göre daha zayıf olan çocukları soğuklara karşı korumak için çocuklara haftada en az 5 gün sabah kahvaltılarında pekmez ve pişmiş yumurta yedirilmesi gerektiğini söyledi.
Dr

Aşırı soğuklar nedeniyle çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin bir kat daha arttığını vurgulayan Karakuş, şunları kaydetti:
“Anne-babalar, çocukların, vücut direncini artırmak ve bu yolla hastalanmalarını önlemek için aldıkları besinlere çok dikkat etmeliler. Çocuklara, vücut direncini artıran, enfeksiyonlara karşı koruyan proteinler, bu dönemde bol miktarda verilmelidir.
Anne sütünden sonra en önemli protein kaynağı ise yumurtadır. Bağırsakta emilimi çok yüksek olan ve hızla kana karışan yumurta, süratle vücuda yayılarak çocukların enerji açığını kapatır. Çocuklara, soğuktan korumak için haftada 5 gün sabah kahvaltısında tam pişmiş yumurta yedirilmelidir.
Yumurta, soğuktan korumanın yanı sıra, vücudun protein ihtiyacını da karşılar. Rafadan yumurta verilmemelidir. Çünkü rafadan yumurtanın sindirimi zor ve alerji kaynağı olduğu için de önermiyoruz.”

Pekmez, besleyici ve enerji kaynağı
Dr. Esef Karakuş, ayrıca soğuk günlerde çocuklara besleyici değeri yüksek ve enerji kaynağı olan pekmezin de yedirilmesinin çok yararlı olduğunu vurguladı.
Pekmezin, bazı vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir gıda maddesi olduğunu söyleyen Karakuş, şunları anlattı:
“Pekmez, A ve B vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir. Besleyici değeri yüksektir ve enerji kaynağıdır. Pekmez, kansızlık, bağırsak hastalıkları, öksürük ve bronşit gibi hastalıkların oluşumunu da engeller. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur. Pekmezde bulunan şeker, vücutta çok çabuk parçalanarak enerji verir.”
Pekmezin bazı çocuklara biraz ağır gelebileceğini ifade eden Karakuş, pekmezin tahin ve yoğurtla karıştırılarak veya sulandırılarak da yedirilebileceğini sözlerine ekledi.
Bir önceki Tuz tüketimini azaltmak ömrü uzatıyor başlıklı konumuzda felç, felç geçirmek ve kalp krizi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: pekmezli yumurtanın faydaları, bebeklere haşlanmış yumurta ve pekmez, bronsit olan cocuga ne yedirmeli, cocuklar ve buyukler icin besleyici, zayif cocuklari guclendirmek icin

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.