Çoğul gebelik nasıl oluşur?

Çoğul gebelik nasıl oluşur?
Ayrı yumurta ikizlerinin birbirlerine tıpatıp benzemeleri söz konusu değildir. Ancak bazen öyle durumlar oluyor ki bir yumurta yerine iki yumurta olgunlaşıp serbest kalıyor ve bu durumda da iki farklı sperm iki farklı yumurtaya girmiş oluyor.

İki farklı spermin iki farklı yumurtaya girip döllenmesi ayrı yumurta ikizlerinin olmasına sebep oluyor. Genetik yapıları birbirlerinden farklı olan ayrı yumurta ikizlerinin cinsiyetleri ise bazen aynı, bazen farklı olabiliyor. Sperm yumurtaya girdiği anda yumurtanın etrafı hemen kalın bir zar ile çevrilir ve başka spermlerin yumurtaya girmesi engellenmiş olur.
Döllenme, tek bir spermin yumurtaya gitmesi ve orada gelişmesi ile gerçekleşen bir olaydır
Bu ikizler farklı zamanlarda doğan kardeşler gibidir.
Ayrı yumurta ikizleri iki ayrı yumurtada döllendiklerinden dolayı birbirlerine benzemezler ancak, tek yumurta ikiye ayrılıp iki ayrı spermi içine alırsa o zamanda tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurtanın ikiye ayrılması durumunda oluşan ikizler ise birbirlerine tıpatıp benzerler. Çünkü tek yumurta ikizlerinin genetik yapısı birbirleri ile aynıdır. Bu ikizlerin cinsiyetleri ve kan grupları da aynı olur.
Bu tür döllenmelere çoğul gebelik denir. Çoğul gebelik aynı yumurtanın ikiye bölünmesi ile olmuş ise tek yumurta ikizleri, iki ayrı yumurta da olmuşsa da ayrı yumurta ikizleri doğar.

Bir önceki yazımız olan Düşük yapma nedenleri nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: cift yumurta ikizleri, Tek yumurtayla cogul gebelık olusurmu, cınsellıkle ıkız gebelık nasıl gerceklesır, çoğul gebelik nedenleri, çoğul gebelikLER

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.