Dalak büyümesi tedavisi

Dalak büyümesi tedavisi
Aynı zamanda hastalara karaciğer fonksiyonlarını, kan hücre sayımını gösteren kan testleri yapılır ve gerek görüldüğünde kemik iliği incelemesi de istenir.
Karnın sol tarafında ağrı, nefes almada güçlük çekme, nedensiz kanamalar, sürekli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, çabuk doyma, halsizlik ve benizde renk değişikliği sorunları ile kendini gösteren dalak büyümesi, doktor muayenesi ile tanısı konan ve tedavisi mümkün olan bir sağlık sorunudur. Bazen bir antibiyotik tedavide olumlu etki gösterirken, bazen de ışın tedavisi ya da ameliyat gerekmektedir.

Dalak büyümesi nasıl tedavi edilir?

 
Dalak büyümesi sorununa yol açan sebebe yönelik tedavi işlemleri uygulanmaktadır. Az önce saymış olduğumuz şikayetler ile hekime başvuran hastalar önce bir muayeneden geçerler, ardından da sorunun kesin olarak ne olduğunu anlayabilmek için görüntüleme yöntemlerine tabi tutulurlar.

Dalak büyümesi şüphesi olan hastalara uygulanan ultrason ve tomografi yöntemleri dalağın tam büyüklüğü ve yapısı hakkında detaylı bir bilgi verdiği için, dalak büyümesi tanısının konması daha kolay ve kesin olur
Enfeksiyondan kaynaklı dalak büyümesi tedavisi için antibiyotikler, lenf kanseri ve lösemi için ışın tedavisi, hemolitik anemi sorunundan kaynaklı dalak büyümesi tedavisi için ise cerrahi operasyona gerek duyulur.

Hekimler dalak büyümesinin yırtılma riski bulunduğunu ve bu riskin hayati önem taşıdığını söylemekteler. Bu tür durumlarda dalağınızı zorlayıcı hareketlerinde uzak durmalı ve çarpışmalardan kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Dalak büyümesi belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: dalak büyümesi tedavisi, dalak büyümesi nasıl tedavi edilir, dalak büyümesinin tedavisi, dalak büyümesi, dalak büyümesi ve tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.