Demet Dedeoğlu nasıl zayıfladı?

Demet Dedeoğlu nasıl zayıfladı?

Günümüzde giderek artan obezitenin bir kurbanı olan, ancak yılmayıp obezite ile savaşa başlayan ve bu savaştan galip gelen Deme Dedeoğlu, 18 ayda tam 47 kilo vererek 117 kilodan 70 kiloya düşmüştür.

Sağlıklı bir zayıflama sağlayan ve bunu hiçbir şekilde yardım almadan tek başına Demet Dedeoğlu için Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ”Demet’in yaşam biçimini nasıl değiştirdiği herkese örnek olabilecek bu hikaye. Tüm obezite ve obezite olma yolunda ilerleyen hastaların örnek alması gereken Demet Dedeoğlu’nun zayıflama hikayesi Sağlık Bakanlığı tarafından kamu spotunda televizyonlara taşındı. Televizyonlarda Sağlık Bakanlığı adına gösterime girecek. hep birlikte Demet’in hikayesini takip edeceğiz
Ders çıkaracağız, örnek alacağız. İnsan için sağlıklı yaşamak büyük ölçüde kendisinin başarabileceği bir husustur” diye konuştu.
Azmi ile herkese örnek gösterilen Demet Dedeoğlu’nun zayıflama sırrını meraklısı için sayfamızda paylaşıyoruz.

Demet Dedeoğlu’nun zayıflama sırrı

 
“Ben bebekken topaç, çocukken toplu, ergenlik döneminde balık etli ve sonrasında obezdim.
Genelde kilolu insanlar zayıflama konusunda her şeyi bilirler. Bende çok iyi bilirdim. Rejim listeleri, spor programları, diyet ürünler vs.
Ama bilmek yetmiyordu iş uygulamaktaydı bu saydıklarımı. Uyguluyordum da aslında ama bir yerde tıkanıyordu. Sonra ne mi oluyordu. Tabi ki kat kat alınan kilolar.
Sonra bir gün dedim ki kendime ben hayatı diyet listesi tadında rutin yaşamıyordum ki. Şartlandıkça da olmuyor zaten. Yasaklar daha da cazip geliyor. Ben bir adım ileri gitsem, on adım geri gidiyorum. Bir de çok halsiz ve mutsuz oluyorum.
Adetler, gramlar, kaşıklar bunları çıkarmam lazım diyet listemden. Liste neymiş dedim. Evet! Ben diyet yapmayacağım beslenme tarzımı değiştireceğim. Benim iskeletimde diğer insanlar kadar ince. Ben içimde sakladığım o ince, narin, fit demet var ya onu sağlıklı besleyeceğim ki o kocaman yağ hücrelerim küçülsün o da orada ezilmekten esaretten kurtulsun.
Kendime küçük bir tabak aldım önce. Kaşık kaşık saymayacaktım. Sonuçta bir tabak yiyecektim. Hiç yemek konusunda 30 yaşına kadar limitim olmamıştı ki o nedenle tam tabak yemem lazım ki mutsuz olmayayım şartlanmayayım.

Ben hem bir anneyim hem de bir eşim. Mutfak benden soruluyor ya birazda yemek yapma tarzımda değişiklik yapmam gerekiyordu. Yağ miktarını, tuz miktarını azalttım. Sebze yemekleri vazgeçilmezim oldu. Hepimizin mutfağında ne pişiyorsa benimkinde de o pişti ama daha masum. Yağsız, az tuzlu ve genelde haşlama.
Kilolarım zaten vücudumu çok yoruyordu. Spor salonları hem motivasyonumu düşürecekti hem de bütçemi sarsacaktı. Mutsuz olmamam lazımdı. Hem niye mutsuz olayım ki diyette miyim?
İşe gidip gelirken önce bir durak önce inip yürüdüm. Bayağı işe yaradı. Sonra iki durak, zaman geçtikçe üç, dört, beş derken şimdi neredeyse işe yürüyorum.
Bana kilo aldıran şeylerin başında abur cubur ve atıştırmalıklar geliyordu. Temkinli olmakta fayda vardı, çantamda mutlaka 1-2 adet ya meyve ya da evde kendi yaptığım kepekli bisküvi taşıdım. Bu arada oğlumun düzenli beslenmesini asla aksatmadım. Büyüyüp gelişmesi için ihtiyacı olan her besin grubundan aldım ve sağlıklı yemekler pişirdim ona.
Önce pazara markete gitmeye üşenen ben, biraz daha hareketi artırmak için toplu alışveriş yapmadım. Bir günde üç dört kere markete gittim. Pazarıma da aynı şekilde…
İş yerinde asansör kullanmamaya başladım. Önce bir kat çıkınca yoruluyordum sonra iki sonra iki kat, üç kat. Şuan bina 14 kat ama hiç yorulmadan çıkabiliyorum.
Zamanla kilo verdikçe hiç yapmadığım bir şeyi yapmaya başladım. İkramlara “hayır” demek. Ben bile şaşırıyorum bu halime.
O zamanlar ben bu halimle haykırıyordum da o yağların arasından sesim duyulmuyordu demek ki. Ben sağlıklı beslenip o devasa yağ hücrelerimi küçültünce şimdi ben var ya onun sesini duydum ve o gün bugün savaşın galibi o ses.
Biz genelde bayanlar gün yaparız. Pastalar, börekler, kızartmalar… Kendimden bahsederken demiştim çok sosyal biriyim diye. Şimdi bizim gün sistemi değişti. Pasta, börek ve kızartmaların yerini fırında tavuk, balık ya da salataya bıraktı. Bu ay gün bende. Meyve günü…
Arkadaşlarımda kilo verdi biliyor musunuz?
Dedim ya bize ne getirecek bilmiyoruz. Ama yaptığımız yanlışların cezasını mutlaka çekeriz. Çok kaçırdığım bir öğün, dışarıda yenilen bir yemek, diyette olsam kaçamak derdim. Cezası bir sonraki öğünde ödenir tabi ki. İşin özü ben vücudumun şifresini çözdüm. Sabırla ama hayatı zindan etmeden beslenme alışkanlıklarımı değiştirdim.
Obeziteyle mücadele etmek, bu savaşı başlatmak isteyen herkese başarılar dilerim.
Şunu unutmayın, yalnız değilsiniz. Çünkü hepinizin içinde ince, narin ve sağlıklı bir insan var. Onun sesine kulak verin ve bırakın bedeninizi, beyninizi ve hayatınızı o değiştirsin.
Teşekkürler.”
Bir önceki Romatizma kalp krizini etkiliyor! başlıklı konumuzda romatizma, romatizma belirtileri ve romatizma bitkisel tedavi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: demet dedeoğlu, demetin öyküsü, zayıflama hikayeleri, www demetdedeoğlu com, demetin hikayesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.