Detoks ürünleri alırken dikkatli olun

Detoks ürünleri alırken dikkatli olun

Vakıf, yoğun gıda ve içki tüketiminin görüldüğü Noel ve Yılbaşı dönemi sonrası vücudun dinlenebilmesi için zaten sağlıklı beslenmenin ve iyi uykunun tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Bilim adamları, vücudun toksinlerden arındırılmasına yaradığı iddiasıyla satılan “detoks” ürünlerinin böyle bir fayda sağladıklarına somut bir kanıt olmadığı konusunda uyardı. Uzmanlara göre detoks ürünleri satın alınırken dikkatli olunması şart…
İngiliz hayır kuruluşu “Sense About Science”, şişe suyundan yüz temizleme jeline 15 ürünü kapsayan bir değerlendirme sonrası, bu ürünlerin birçoğunun detoks iddialarının anlamsız olduğunu bildirdi.
Araştırma kapsamında, vitaminlerden şampuanlara, detoks plasterlerinden vücut fırçalarına kadar detoks yaptığı iddia edilen ürünlerin ardındaki şirketler ve bu şirketlerin kullandıkları, ama aslında bilimsel bir değeri bulunmayan ifadeler ele alınmış.
Uzmanlar bu dönemde insanların detoks adı altında satılan ürünlere yöneldiklerine dikkat çekiyorlar

İncelenen şirketlerde, örneğin detoks tanımını aynı şekilde kullanana rastlanmadığı belirtiliyor.

Saygın Oxford İngilizce sözlüğünün tanımına göre “detoks”, toksik maddelerden arınma anlamına geliyor.
Bilim adamları, vakaların çoğunda, üreticiler ve perakendecilerin, temizleme ya da fırçalama gibi işlemlerin çoğunu “detoks” diye adlandırdıklarını itiraf etmek durumunda kaldıklarını söylüyorlar.
Araştırmacılar, özellikle bazı detoks diyetlerinin de sağlık açısından sakıncalarına dikkat çekerken, bu tür diyetlerin genellikle para israfından başka bir şey olmadığı konusunda da uyarıyorlar.
Reklâm Standartları Kurumu ise herhangi bir şikâyette bulunulması halinde her tür iddiayı ele alacaklarını bildirdi.
Bir önceki Tüberküloz ancak eğitimle kontrol edilebilir başlıklı konumuzda ağızdan kan gelmesi, akciğerde hasar ve akciğerlerde kireç odağı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.