Dil bağı nasıl tedavi edilir?

Dil bağı nasıl tedavi edilir?
Dil hareketlerinde kısıtlama yapan dil bağı sorunu, çocukların hem beslenmelerini hem de konuşmalarını olumsuz etkilemektedir. Bu değerlendirme çoğu kez çocuğa dondurma ve şeker gibi bir şeyler yalatmakla yapılır. Dil bağı ya da dil altı bağı sorunu yaşayan çocukların hepsinde bu sorun ciddi bir tehlike oluşturmadığı için tedavisine bazen gerek duyulmamaktadır.

Dil bağı tedavisi çok az çocukta müdahaleye gerek duyulacak boyutta olur. Tedaviye gerek olup olmadığını anlamak için dil bağının alt dudak hizasını geçmiş mi yoksa geçmemiş mi diye bakılır.
Dil ile ağız tabanı arasındaki bağın (frenulum) kısa ya da kalın olması olarak tanımlanan dil bağı ya da dil altı bağı tıp alanında Ankyloglossia olarak isimlendirilmektedir
Eğer ki çocuk yalama davranışı gösterirken dili yeterli hareketlilikte değilse tedaviye gerek duyulur. Aksi durumda ağız ve diş sağlığını etkileyecek, beslenme sorunu yaşatacak ve en önemlisi de konuşma bozukluğuna yol açacak sorunlarla karşılaşılır.
Dil bağı kısa ve yeterli hareketlilikte değilse dil altı bağı tedavisi için cerrahi operasyona gerek duyulur. Eğer ki çocuğun emme fonksiyonunda bir sorun yoksa yaşının 2 olması beklenir ve cerrahi operasyon o zaman gerçekleştirilir. Eğer ki çocuğun beslenmesinde ve emmesinde bir problem yoksa konuşma fonksiyonlarına bakılır. Konuşmasını etkileyecek problemlerle karşılaşılırsa dil bağı kesilir.

Dil altı bağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılan basit ve önemli bir komplikasyon olmayan bir operasyondur. Lakin çocuğun yaşı büyük ise lokal değil genel anestezi daha uygun olacaktır.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: dilin kısa olması, dil alti bagi, dil bitigi nasil yapilir, dil bağı nedir, dil altı bağı ameliyatı izle

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.