Dil kanseri belirtileri ve tedavisi

Dil kanseri belirtileri ve tedavisi
Tüm kanser türlerinin erken evrelerde fark edilmesi tedavide başarı şansını yükseltir ancak dil kanserinde diğer kanser türlerine oranla başarı daha da yüksek olur. Bu sebeple de kanser tümörlerinin ağız boşluğundan daha da ileriye kadar gitmesi neticesinde tedavisinde başarı oranı düşüktür.

Kanser hücrelerinin dilin ön kısmında bulunması hem tanının erken konmasına hem de tedavinin başarısını yükseltmesine olanak sağlar.
Ağız boşluğunda husule gelen kanser çeşitlerinden en sık rastlanan 2. kanser olan dil kanseri, ne yazık ki tedavisinde diğer ağız kanserleri kadar olumlu sonuçlar verememektedir. Dil kanserinin en büyük tehlikesi boyundaki lenf düğümlerine hızlıca yayılmasıdır

Dil kanseri belirtileri

 
Ekseri dilin yan tarafında ortaya çıkan ve hızla yayılan kanser, dil üzerinde ağrısız krater tarzında yara ile kendini belli etmektedir. Dil kanserinin belirtisi sayılan bu yara bazen açılmadan dil içinde sertlik veya ağrısız kitle şeklinde görülmektedir. Beyaz veya kırmızı renkli kabarıklıklar, boyunda şişlik, ağrı, kanama, kulak ağrısı, yutma ve konuşma bozukluğu dil kanserinin belirtileri arasındadır.

Dil kanseri tedavisi

 
Dil kanseri tedavisi kanserin büyüklüğüne ve yayılma derecesine bağlı olarak şekillenmektedir. Dil kanserinin erken evrelerde fark edilmesi ile cerrahi veya radyoterapi (ışın tedavisi) tedavi seçenekleri bulunur. İlerleyen vakalarda ise cerrahi operasyonlara ek olarak radyoterapi de tedaviye eklenir.
Bir önceki Tükürük bezi tümörü tedavisi başlıklı konumuzda tükürük bezi kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: dil kanseri belirtileri, dil kanseri fotoğrafları, Dil kanseri, dil kanseri belirtileri resimli, dil kanseri başlangıcı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.