Diş teli temizliği nasıl yapılır?

Diş teli temizliği nasıl yapılır?

Diş telini nasıl temizlemeliyiz?
Genellikle diş teli kullanan kişilerin dişlerinin bakımını da yapması zorlaşıyor. Diş teli kullanırken hem dişlerin sağlığının bozulmaması hemde diş telinin ağız ve diş sağlığı açısından tehlike oluşturmaması için, şu hususlara dikkat etmelisiniz:

Dişlerinizi fluorid içeren yumuşak telli diş fırçaları ile fırçalayın ve fırçalama esnasında bilhassa da, diş yüzeyinin ve diş teli bantlarının diş ile birleştiği noktalara büyük özen gösterin. Tüm bu sorunları önüne geçebilmek adına düzenli diş teli temizliği nasıl yapılmalı, diş teli kullananlar için uzmanlarımıza sorduk. Çünkü pek çok yemek artığı diş teline takılıp kalabilir, dişlerde çürüme husule gelebilir ya da dişlerde plak oluşabilir.
Dişlerin eğriliğini düzeltmek ve kişiye daha güzel bir yapısı kazandırmak için diş hekimlerince dişlere takılan ve yaklaşık 1-1,5 yıl dişlerde kalan diş teli, düzenli olarak temizlenmezse ağız ve diş sağlığı açısında tehdit oluşturabiliyor
Ancak sık sık da diş ipi kullanmaya özen gösterin; çünkü diş fırçalarının ulaşamadığı diş aralarında kalan plaklar çürük oluşumuna sebep olabilir. Diş teli olan bu bölgeleri iyice temizleyebilirsiniz.
Hem dişlerin hemde diş telinin temizliği açısından dairesel hareketlerle dişlerinizi fırçalama itina gösterin. Diş tellerinin temizliği ve sağlığı açısında tatlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Sert ve yapışkan besinler diş tellerine yapışık kalabilir ve diş teline zarar verebilir. Özellikle de diş teli temizliği ve sağlığı açısından sakız çiğnenmemelidir. Sigara da diş teli sağlığı açısından zararlı olmaktadır. Pek çok sağlık sorununu tetikleyen sigara, diş tellerinin etki süresini uzatır.
Bir önceki Sigaranın dişlere verdiği zararlar başlıklı konumuzda sigaranın dişlere zararları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tel dişler temizlik, diş teli, diş teli kullanırken sigara, diş teli temizliği nasıl yapılır, diş telime sakız takıldı ne yapabilirim

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.