Dişlerin Kurtarıcısı Kanal Tedavisi

Dişlerin Kurtarıcısı Kanal Tedavisi
Örnek olarak ,kliniğimizde yapılan hiçbir kanal tedavisi başarısız olmadı.

Dişlere kanal tedavisi yeni bir uygulama mıdır?

Hayır. Birçok diş kanal tedavisi görmüş şekilde birçok hastanın ağzında hayatlarını sürdürmektedir.

Kanal tedavisi başarısı nedir?

Kanal tedavisindeki başarı oranı yıllar geçtikçe teknolojideki gelişmelerin de artması ile birlikte, gitgide artmaktadır.

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan kanal tedavisi ile dişlerinizi kurtarabilirsiniz.Diş Hekimi Cansın Özgür kanal tedavisi ile ilgili sorduğumuz soruları yanıtlıyor.

Kanal tedavisi dişleri gerçekten kurtarır mı?

Kanal tedavisi eskiden ‘Çekilecek Diş’ olarak baktığımız birçok dişi kurtarmamızı sağlamaktadır. Kanal tedavisi yıllardır uygulanan bir tedavi şeklidir
Eskiden el eğeleri dediğimiz aletlerle hekimin el hassasiyeti ile yapılan kanal tedavileri artık neredeyse her ölçümü kendi üzerindeki teknik donanımla yapan döner aletlerle yapılmakta… Dolayısıyla insan kaynaklı hatalara neredeyse hiç yer kalmamıştır.

Bir diş neden kanal tedavisine ihtiyaç duyar?

Bir dişin kanal tedavisi ihtiyacı birçok nedenle oluşmakla birlikte, genel sebep diş çürükleri olarak bilinmektedir. Dişlerimizin içerisinde pulpa dediğimiz sinirler ve damarlardan oluşan bir oluşum vardır. Çürük veya dişte oluşan herhangi bir travma pulpa dokusunu da içine aldıysa, bu tip vakalarda kanal içerisinde oluşan bu durumu yok etmek için kanal tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kanal tedavisi ihtiyacı her zaman dişteki ağrı ile mi paraleldir?

Hayır. Kanal tedavisi ihtiyacı eğer dişte oluşan travma veya çürük akutsa genellikle ağrıyla paralel haraket eder. Fakat enfeksiyon veya travma uzun süreli olarak ilerlediyse, dişte herhangi bir ağrıya sebep olmadan kanal tedavisi ihtiyacı doğar.

Kanal tedavisi ihtiyacının kesinleşmesi için ne gerekir?

Kanal tedavisi ihtiyacının kesinleşmesi için, radyografi desteği ile yapılacak olan bir Diş Hekimi muayenesi gerekmektedir.

Peki kanal tedavisinde yapılan nedir?

Kanal tedavisi sırasında hekim olarak yaptığımız şey, en kaba tabirle ‘dişin sinirlerini almak’ değildir. Dişlerin içerisinde, bir veya daha çok kanal vardır. Bizim yaptığımız, bu kanalların öncelikle tespitidir. Sonrasında bu kanalların kökün ucuna kadar boşaltılması ve tamamen guta percha denen materyallerle doldurulması işlemidir. Her kanalın tamamen dolması bu uygulamanın en hassas noktasıdır.

Çok tatsız bir fenomen gibi duruyor… Hastalar bu sırada birşey hisseder mi?

Lokal anestezik maddelerdeki gelişmelerle ve iyi uygulanan bir anestezi tekniği ile hastaların herhangi bir ağrı duyma olasıklıkları yoktur. Bu konuda korkacak birşey yoktur.

Peki sonrasında bir ağrı olabilir mi?

Evet. Kanal tedavisini takiben birkaç gün süreyle nahoş bir his söz konusu olabilmektedir. Fakat bu sırada ağrı kesici ilaçlarla bu tatsız durumu en hafif şekilde atlatmak mümkündür.

Kanal tedavisini takiben diş hemen kullanılabilir mi?

Kanal tedavisini takiben uygulanacak dolgu veya porselen uygulamaları ile diş hemen kullanılabilmektedir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.