Diyabete karşı ilaç gibi besinler

Diyabete karşı ilaç gibi besinler
Diyetisyen Melis Baban, bazı besin maddelerinin şeker hastalığına karşı ilaçlar kadar etkili olduğunu belirtip bu yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Diyet posası midenin boşalmasını geciktirip, bağırsaklarda geçiş zamanını uzatarak karbonhidratların emilimini yavaşlatır, böylelikle kana glikozun (kan şekerinin) yavaş karışmasına yardım eder.
Uzmanlar, diyabet hastaları için ilaç değerinde olan besinler olduğunu söylüyor. Sebzeler hem düşük kalorili ve çeşitli vitaminler açısından zengin, hem de yüksek posa içeriği olan doyurucu besinlerdir.
Sebzeler
Diyabetli bireylerin bol sebze tüketmeleri çok faydalıdır
Bu nedenlerle her öğününüzde tabağınızın yarısını mutlaka sebze ve yeşilliklerle doldurun. Yalnız nişastalı sebzeleri (patates, yer elması, bezelye, mısır, havuç vb.) ölçülü tüketin.
Meyveler
Meyveler vitamin, posa, antioksidanların ve meyve şekerinin doğal kaynaklarıdır. Porsiyon ölçülerine dikkat edin.
Kuru baklagiller
Kuru fasulye, mercimek, nohut, soya fasulyesi gibi kuru baklagiller iyi posa kaynaklarıdır, aynı zamanda kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden zengin besinlerdir. B ve E vitamininin de zengin kaynaklarıdır. İçerdiği bu besin öğeleri bakımından özellikle haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Yağlı tohumlar
Ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar kalp hastalıklarına karşı koruyan iyi türde yağ asitleri içerir. Magnezyum ve posa içeriği de zengin olan bu gıdalar, kalori ve yağ oranı yüksek olduğu için fazla miktarda tüketilmemelidir.
Balık
İyi bir protein kaynağı olan balık, Omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Omega- 3 yağ asitleri; kan pıhtılaşmasını, kalp atım ritminin bozulmasını, iltihaba bağlı hastalıkların gelişmesini önler, trigliserit ve kolesterol düzeyini düşürür, kan basıncını azaltır, retina ve beyin gelişiminde rol oynar. Diyabetli bireyler; özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, somon, ton ve sardalye gibi balıkları haftada 2-3 kez tüketmeye özen göstermelidir.
Bir önceki Taze sebze ve meyve prostat kanseri düşmanı başlıklı konumuzda DNA hasarı, kanser savaşçısı ve mesane kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.