Diyabete karşı kök hücre ümit veriyor

Diyabete karşı kök hücre ümit veriyor

Texas eyaletinin Galveston kentinde bir ekip, kök hücreleri kullanarak birinci tip şeker hastalığı için yeni bir tedavi yöntemi geliştiriyor.
15 yaşından beri hastalığına bir çare bulunmasını beklediğini söyleyen Phelps, “Günlük hayatta şeker hastalığıyla daha kolay başa çıkacak yöntemler geliştirilmesi için dua ediyorum,” diyor.
ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama, kısa süre önce embriyonik kök hücre araştırmalarına devlet bütçesinden para ayrılmasını öngören kararı imzaladı.
Galveston’daki Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Randall Urban ve Larry Denner kök hücrelerin insülin salgılamasını sağlamak amacıyla çalışıyor. Pamela Phelps gibi birinci tip şeker hastaları ise bu araştırmaların sonuçlarını büyük beklentilerle izliyor
Phelps gibi şeker hastaları düzenli insülin iğnesi oluyor. Bu sayede hastanın pankreasının salgılayamadığı, kandaki şeker miktarını düzenleyen hormon, vücuda zerk ediliyor.
Texas Üniversitesi’nden Larry Denner şöyle konuşuyor:
“Ürettiğimiz hücreleri mikroskop altında izliyoruz. Bu hücrelerin insülin üretip üretmediğini, bazı antikorlar aracılığıyla anlamamız mümkün oluyor.”

Denner ve ekibi laboratuar ortamında, bebeklerin göbek bağındaki kanda bulunan kök hücreleri kullanarak insülin üreten hücreler geliştirmiş. Denner çalışmalarını şöyle anlatıyor:
“Araştırmada kullandığımız kök hücreler, dünyanın her yerinde, her gün doğan her bebeğin göbek bağında bulunan kandan alınıyor. Bu maddeler, normalde tıbbi atık olarak tanımlanıp çöpe atılıyor.”
Dr. Larry Denner kök hücrelerin çeşitli hücre türlerine dönüştürülebileceğini söylüyor. Kök hücrelerin tam gelişmiş bağışıklık işlevi olmadığı için vücutça reddedilmiyor. Uzman, embriyonik kök hücre araştırmalarında kısıtlamaların kalkmasıyla kök hücrelerin organ hücrelerine nasıl dönüştükleri konusunda daha fazla bilgi edinebileceklerini söylüyor.
Denner ayrıca gelecekte, göbek bağındaki kandan alınan kök hücrelerin, tam gelişmiş bir pankreasa dönüştürülerek organ nakline hazır hale gelebileceğini söylüyor. Ancak uzman şimdilik insülin salgılayan hücrelerin şeker hastalarının tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağına odaklanıyor.
Şeker hastası Pamela Phelps araştırmalar yavaş ilerlese de çok umutlu olduğunu söylüyor. “Gelecek için çok büyük umutlarım var,” diyen Phelps, “Bu araştırmacılar olmasa idi mücadeleyi bırakırdık, ancak ben pes etmek niyetinde değilim,” diye ekliyor.
Bir önceki Taze sebze ve meyve prostat kanseri düşmanı başlıklı konumuzda DNA hasarı, kanser savaşçısı ve mesane kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.