Diyetsiz zayıflamanın püf noktaları

Diyetsiz zayıflamanın püf noktaları

Diyet yaparken zararlı sayılan gıdaları hiç tüketmemek, sonunda farklı bir şekilde geri teper. Bu nedenle diyet yaparken kendinizi kontrollü bir şekilde ödüllendirmeniz ve çeşitleri değil, miktarı sınırlamanız gerekir.
Mesela dondurmayı ele alalım. Dondurma satın alırken, porsiyondaki kalori miktarına mutlaka bakın. Yasaklı lezzetleri daha da fazla istemeye başlarsınız
Tükettiğiniz besin düşük kalorili olsun ama tadı hiç de dondurmaya benzemeyen, sıfır yağlı veya şekersiz bir şey olmasın.
Hiç değil, az!
Burada önemli olan bir kerede ne kadar yediğinizdir. Her seferinde sadece yarım bardak yeter. Bu kurala bağlı kaldığınız sürece, buzdolabınızda dondurma bulundurmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak sınırı aştığınızı fark ederseniz, bir süre dondurma satın almayın. Evde bulunanları da bitirmeleri için çocuklara verin.
Çikolatada da aynı kuralları uygulayın. Daha kontrollü ve sağlıklı olması için, çikolata kaplı fındık veya bademli türleri deneyin. Günlük çikolata tüketiminizi 4-5 adetle sınırlayın. Bu arada her gün birkaç siyah çikolatanın kanı sulandırma özelliğiyle kalp damar hastalıklarına iyi geldiğini de hatırlatayım.
Yasak koymayın!
Çocukların beslenmesi de hiç farklı değildir. Onlara sevdikleri bir şeyi yemeyi yasaklarsanız, dışarıda bir yerde onu bulur ve fazlasıyla yerler. Onlara hiçbir besin için yasak koymayın ama her şeyi de evde hazır bulundurmayın. Seçimler farklı yapılabilir. Mesela kolalı içecekler, şeker ve cips almayın.

Arada sırada dışarıdaki yemeklerde veya çocuğunuz arkadaşlarıyla birlikteyken, onun ne yiyeceğine kendisinin karar vermesine izin verin. Onlar için zararlı olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri kendi harçlıklarıyla almalarını isteyin. Unutmayın ki, küçük yaşlarda edinilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları çok daha kalıcı olur.
Birçok hastam açık büfelerde, gittikleri davetlerde ve Ramazan- da çok zorlandıklarını, kilo aldıklarını söyler. Bu durumlarda şöyle bir taktik kullanabilirsiniz. Yemek sırasına girerek her şeyden sırayla almak yerine, önce bir servis edilenleri gözlemleyin. Bu şekilde hem canınızın en çok istediklerini alırsınız, hem de diyet kurallarınıza uyabilirsiniz.
Zevk alın!
Mesela tabağınıza öncelikle bolca salata koyun. Böylece diğer çeşitlere daha az yer kalacaktır. Tatlılara gelince; yemeye eğer size sunulanlar arasında meyve varsa önce meyveyle başlayın.
Tatlı ihtiyacınızı böylece törpüledikten sonra, eğer hala canınız istiyorsa diğer tatlılardan alın. Her gün kalori saymayın veya yediklerinizin listesini yapmayın. Yediklerinizden zevk almalısınız.
İyi yemek yaşamın önde gelen tatlarından biridir. Sevdiğiniz her şeyden yiyin ama nefsinizi tatmin edecek miktarda olsun. Buna rağmen kilo almaya başlarsanız porsiyonlarınızı küçültün. Diyet kavramınız kısıtlama olsun, yasaklama değil!
Bir önceki Arı zehiri altınla eşdeğer başlıklı konumuzda arı sokması, astım ve boğaz enfeksiyonları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: zayıflamanın püf noktaları bunu uygulayın

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.