Dizde bağ yaralanmaları

Dizde bağ yaralanmaları

Dizde bağ yaralanmaları nedenleri
Ani dönmeler, ani yön değiştirmeler, koşarken ya da kayarken yavaşlamaya çalışma, zıplama sonrası yere inerken ve diz üstüne alınan darbeler dizde bağ yaralanması sebepleridir.
Dizler hareketimizi sağlayan en mühim eklemlerden bir tanesi olduğu için, dizde husule gelen bağ yaralanmaları yaşam kalitemizi bir anda alt üst edebilmektedir. Dizlerin sabitliğini sağlayan yan ve çapraz bağlarda meydana gelen sorunlar vücudun en büyük hareketini üstlenen dizlerin işlevini bozar. Halat gibi iki kemiği birbirine bağlayan bu bağlar dizin bükülme esnasında kaymasını önlerken, dönme hareketleri sırasında da sabit kalmasını sağlar. Peki dizde bağ yaralanmaları nasıl olur, belirtileri ve tedavisi nedir sizler için araştırdık.

Çapraz bağlar diz ekleminin içinden uyluk(femur) ve kaval(tibia) kemiğini bağlarken, yan bağlarda femur ve tibia kemiklerini iç ve dıştan birbirlerine bağlayarak sabitlerler

Dizde bağ yaralanmaları belirtileri

Dize bağ yaralanmaları kendini ağrı ile hissettirir. Ancak bazı durumlarda ağrıyı hissetmeyebilirsiniz. Ağrının hissedilmesi ya da hissedilmemesinin yanı sıra diz bölgesinde bir kopma sesi hissedilir. Bununla birlikte dizin kontrolünü kaybettiğini hissedersiniz. Dizin şişmesi de dizde bağ yaralanmaları belirtileri arasındadır.
Dizde bağ yaralanmaları tedavisi
Tedavi ise sorunun büyüklüğüne göre cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile yapılmaktadır.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.