Doğum kontrol hapları ve yan etkileri

Doğum kontrol hapları ve yan etkileri
Gerçekte suçun ne kadarı haplardadır? Kuşkusuz tüm ağrılardan, sancılardan, başağrılarından, halsizlikten, sinirlilikten, depresyonlardan, baş dönmelerinden, aşırı kilo alma vakalarından, kabızlık, mide rahatsızlıkları, deri döküntüleri, saç dökülmesi ya da uykusuzluktan doğrudan doğum kontrol hapları sorumlu tutulamaz.
Cinsel güdüdeki belirgin değişiklikler de yalnızca doğum kontrol haplarına maledilemez. Aynı süre içinde aynı tip hapı kullanan 100 kadın arasında yapılan bir klinik araştırmada, bu kadınların yaklaşık seksenbeşi libidoda herhangi bir değişiklik hissetmemişlerdir.
Doğum kontrol hapları kadınların yumurtalıklarında üretilen östrojen vede progesteron hormonlarının laboratuvar ortamında üretilmiş türevlerini içeren vede düzenli olarak kullanıldıklarında gebeliği oldukça başarılı bir şekilde önleyen ilaçlardır. Saedece gebeliği önlemek amacı ilede değil doktorların hastalık tedavisindede önerdiği haplar arasındadırlar

Doğum kontrol hapları pek çok fiziksel, hatta duygusal sorundan sorumlu tutulmuştur
Geri kalan onbeş kadından sekizi cinsel isteklerinin azalmasından yakınırken, yedisi hapı yeni bir afrodizyak olarak selamlamışlardır.

Aslında, oral kontraseptiflerin bilinen yan etkilerinin çoğu, her bir hapın içerdiği toplam hormon miktarıyla ve haptaki östrojenle progestin arasındaki oranla yakından ilişkilidir. 1960′ta doğum kontrol hapları ilk çıktığında birçok kadın istenmeyen yan etkiler nedeniyle düş kırıklığına uğramışlardı. Bu şikâyetler arasında özellikle, aşırı kilo alma, mide bulantısı, şişkinlik, vücutta sıvı tutulması, hatta bazen deride, özellikle de yüzde pigmentasyon artışı (gebelik lekeleri) gibi, erken gebelik dönemirçi hatırlatan belirtiler vardı. Neyse ki, araştırmacılar kısa süre sonra hapın toplam hormon miktarı azaltıldığında gebeliği önleyici etki sürerken, yan etkilerin en aza indiğini bularak, hem milyonlarca kadını mutlu ettiler, hem de aile planlaması davasına sekte vurulmasını önlediler.
Günümüzde, düşük dozlu yeni bileşimler sayesinde, hap kullanan kadınların yalnızca yüzde 5′i istenmeyen yan etkiler nedeniyle hapı bırakmaktadır. Başta ara kanaması ya da düzensiz lekeler olmak üzere bugün görülen rahatsızlıklar genellikle hafiftir ve kısa sürmektedir. Ancak, sürekli kilo alan ya da kullanmakta oldukları hapı genelinde doyurucu bulmayan kadınlar, bazen hapı değiştirerek sorunlarını çözebilirler.
Bir önceki Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: doğum kontrol hapı bıraktıktan sonra saç dökülmesi, dogum kontrol hapi fiziksel etkisi, dogum kontrol hapinin mideye yan etkileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.