Doğum sonrası bebek bakımı

Doğum sonrası bebek bakımı
Doğum sonrası yeni doğan bebeğin bakımı nasıl olmalıdır? Yeni doğan bebek bakımında nelere dikkat edilmelidir?
Yeni doğan bebek bakımı
İlk kez doğum yapan annelere, yeni doğan bebek bakımı konusunda bilgi sahibi olmaları için birçok hastane anneye bebek bakımı eğitimi vermektedir. Bebeğin doğum esnasında bir sorun yaşamaması, doğumdan sonrada sorun yaşamayacak anlamına gelmediği için, anne ve babaya büyük sorumluluklar düşüyor. Bu eğitimde anne sütü ve önemi, bebeğin bakımı, emzirme teknikleri, bebek için uygun bir yaşam alanı hazırlama, risk oluşturan durumlardan haberdar etme ve bu risklere karşı koruma, gerektiğinde yapılması gereken özel tetkikler, rutin kontroller, aşı ve zamanları tek tek anlatılmaktadır.

Bebek ve ailesi hastaneden taburcu edildikten sonra annenin bebeğini iyi bir şekilde yetiştirmesi için bol bol emzirmesi, sıvı alası, göbeği düşüne kadar alkolden uzak durması, bebeğini günlük tıkaması, doğumun 7. Bebek eve geldikten sonra bebeğin herhangi bir problemle karşılaşmasını önlemek için ailelerin iyi bakım ile bebeklerini büyütmeleri gerekir.
Planlı ya da acil doğum sonrasında bir bebeğin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için ilk bakımı uzman hekimlerce hastanede yapılmakta ve herhangi bir sorun olmadığı anlaşıldığı zaman ise ailesine güvenle teslim edilmektedir
gününden sonra kontrole getirmesi, sarılık olup olmadığını kontrol etmesi, emmeme ve uyumamam gibi sorunlarda hekime başvurması gerekir.
Ayrıca bebeklerde burun tıkanıklığı da çok sık yaşandığı için, yeni doğan bebek bakımında buna da dikkat edilmeli, böyle bir durumda serum fizyolojik kullanılmalıdır. Yeni doğan bebeklerin yaşadığı kalça çıkıklığı sorununu olup olmadığını anlamak için ise, aileler bebeklerini bir aylık iken uzman bir hekime götürüp muayene ettirmelidir.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yeni doğan bebek, doğum sonrası bebek bakımı, bebek resimleri yeni dogan, cocuklarda burun tikamasina neiyi gelir, yeni doğan bebek fotoları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.