Doğumdan sonra adet düzensizliği

Doğumdan sonra adet düzensizliği
Ancak doğumdan sonra beklenen adet kişiden kişiye göre değişerek geç veya düzensiz bir şekilde gelebilir.
Gebelikten önce kadınların eğer bir sağlık sorunları yoksa her ay düzenli bir şekilde adet görürler ve hamile kaldıklarında da adetleri gebelik dönemi boyunca sonra ererek, doğumdan sonra tekrar eski düzenine dönmektedir. Uzmanların bu konuyla ilgili açıklamaları ise rahmin normale dönme aşamasında bu tür sorunların görülmesinin normal olduğu yönde. Çoğu kadında bu sorunu yaşamakta ve sebebini merak etmektedir.

 
Doğumdan öncesi ile sonrası adet döngüleri arasında farklılık muhakkak vardır
Doğumdan sonraki adet kanamaları doğum öncesine göre ya daha hafif ya da daha ağır şekilde vuku bulabilir. Doğum sonrası adet kanamalarının başlıca sebebi hormonların değişme uğramasıdır. Doğumdan sonra başlayan adet kanamaları düzensiz olarak görülmekte ve bu durum birkaç ay sürmektedir. Eğer ki kanama aşırı şiddetli ve geçmek bilmiyor ise plasenta veya rahim zarı zarar görmüş olabileceği için acilen doktora başvurulmalıdır.
 

Doğumdan sonra adet düzensizliği ne kadar sürer?


Doğum sonrası adet kanamaları rahmin eski büyüklüğünü almasına ve astarının kalınlaşmasına dayalı olup, ilk günlerde koyu kırmızı daha sonraki günlerde de hafif pembeye ve kahverengiye çalan bir renkte ortaya çıkmaktadır. Emziren annelerin 6 ay sonra; emzirmeyen annelerin ise en geç 9 hafta sonra adetleri düzene girer.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: doğumdan sonra adet düzensizliği, dogumdan sonra adet ne zaman düzene girer, lohusalıktan sonra adet düzensizliği, lohusaliktan sonra regl, zezeryanli kadinin aded duzensizligi olurmu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.