Doğurganlıkta yaş faktörü önemli

Doğurganlıkta yaş faktörü önemli

40 yaşından sonra gebelik riski azalıyor
Biyolojik nedenlerden dolayı, ileri yaşlarla birlikte doğurganlık azalıyor. Önemli olan, kadının sağlıklı bir gebelik ve gebe kalma potansiyeli üzerine yaşın etkili olduğunun farkında olması gerektiğini belirtmektedir. Hakan Özörnek’in verdiği bilgilere göre; bu düzenli aile yaşantısını oluşturmayı istemekten, maddi güvenceyi sağlamak kaygısından ya da zihinsel olarak anneliğe hazır olduğundan emin olmaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır.
Ayrıca basında yardımcı üreme teknikleri ile ilgili olarak yer alan haberler gerçek dışı bir şekilde, ileri yaşlarda gebe kalabilme konusunda kadınlara güvence oluşturmaktadır.
“Günümüz toplumunda, kadınlar tarafından gebeliğin daha ileri yaşlara bırakılması genel bir seçim olarak daha sık karşımıza çıkmaktadır” diyen Altunizade Eurofertil Üreme Sağlığı Medikal Direktörü Dr
Tüp bebek gibi ileri (infertilite) kısırlık tedavilerinde dahi 40 yaş üzerinde gebe kalma şansı azalırken, düşük yapma riski artmaktadır. Doğurganlıkta olan bu değişiklikler; içinde bulunulan sağlık durumu, yumurtlama fonksiyonunda oluşan değişiklikler ile açıklanabilir.

Yaşlanma yalnızca kadınları etkilemez. Erkeklerde, kadınlardaki gibi bir menopoz olmamakla birlikte, seksüel fonksiyonlar ve gebelik oluşturma kabiliyetinde yaşlanma ile birlikte değişiklikler meydana gelir. Testisler çok hafif bir şekilde ufalır ve yumuşar. Sperm şekli ve hareketliliği de azalma eğilimindedir. Bu değişikliklere rağmen, erkekler için çocuk sahibi olabileceği maksimum bir yaş yoktur.
Bir önceki Hamilelikte uyku düzeni önemlidir başlıklı konumuzda gebelik ve Hamilelik hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamile kalmada yaş faktörü

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.