Domatesdeki likopen prostat kanserini önlüyor

Domatesdeki likopen prostat kanserini önlüyor

Prostat kanserinin, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında geldiğine ifade eden Prof. Dr.
Domatese kırmızı rengini veren içindeki ‘likopen’ maddesinin erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğu ve 50 yaşın üzerindeki erkeklerin günde en az 3-4 domates tüketmesi gerektiği bildirildi. Atilla Gör, domatesin, birçok hastalığın yanı sıra erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğunu söyledi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof
Dr. Gök, şöyle devam etti: “Prostat büyümesi 50 yaş civarı erkeklerin yüzde 30′unda, 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50′sinde, 80 ve daha yukarı yaşlardaki erkeklerin ise yüzde 90′ında görülebilir. Büyüyen ve uzun süre tedavi edilmeyen prostat, idrar birikmesi, idrar yolu iltihabı, gözle görülür şekilde idrardan kan gelmesi ve seyrek de olsa böbrek yetmezliği gibi önemli rahatsızlıklara sebep olabiliyor.
Domatesin içerisinde bulunan ‘likopen’ denilen madde, prostat kanserinin oluşumu engelleyebiliyor. 50 yaşının üzerinde bulunan erkekler, her gün en az 3-4 tane domates yemeli. Domatese kırmızı rengini veren ‘likopen’ adlı antioksidan maddenin tek başına kansere karşı koruyucu etkisi fazla değil. Sebzenin bütün olarak yenmesi gerekiyor.”

Domatesin, prostat kanserine karşı etkisinin daha önce Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu belirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Gör, “Domatese kırmızı rengini veren içindeki ‘likopen’in, çeşitli kanser risklerini önlediği ve sağlık sorunlarına karşı vücudun direncini artırdığı belirlendi. Domatesin içeriğindeki A, B1, B2, C ve K vitaminleri ve çeşitli minerallerle adeta bir sağlık deposu.” açıklamasında bulundu.
Bir önceki Cilt kanseri tedavisinde umut ışığı başlıklı konumuzda akciğer kanseri, cilt kanseri ve deri kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.