Domuz gribi aşısı seri olarak üretiliyor

Domuz gribi aşısı seri olarak üretiliyor

Tüm dünyanın dört gözle beklediği domuz gribi aşısı ile ilgili seri üretim Rusya’da başladı.

Klinik test aşamasının devam ettiğini kaydeden Rus yetkili, “Teste tabi tutulanlar kendilerini iyi hissettiklerini belirtti. Skvortsova Ekim ayı sonuna kadar çocuk ve gençlerde de aşının deneneceğini kaydetti. Herhangi bir yan etki de tespit edilmedi.” dedi. Rusya Sağlık Bakanı Yardımcısı Veronika Skvortsova Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada dün itibari ile seri üretimin başladığını, yıl sonuna kadar 35,5 milyon doz üretim yapılacağını belirtti

Denekler 330 dolar ödül aldı
Rusya’nın ikinci büyük kenti St.Petersburg’ta A/H1N1 olarak bilinen domuz gribi aşısıyla ilgili insan üzerinde ilk testler Eylül başında yapılmaya başladı. Pandefliyu ve Mikrogen ismi verilen iki çeşit aşının ilk denemesine katılan vatandaşlara aşı burundan sprey yoluyla uygulandı. Daha sonra insülin testleri gerçekleştirildi.

30 kişiden oluşan gönüllü deney grubu 5-7 gün hastanede kalarak sağlık görevlilerin kontrolü altında tutuldu. Bunun için gönüllülere on bin ruble (330 dolar) para da verildi. Yaşları 18-35 arasında değişen deneklerin arasında öğrenci, denizci, emlakçı ve inşaatçı olanlar da var.
Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri Rusya’da iki gün öncesine kadar 570 olan vaka sayısının iki gün içinde 591′e çıktığını belirtti. Eylül sonu verilerine göre tüm dünyada 340 bin domuz gribi vakası tespit edilirken, 4 bin 100 kişi de hayatını kaybetti.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.