Domuz gribi hakkında merak edilen sorular

Domuz gribi hakkında merak edilen sorular
Ben her gün birkaç gripli hasta görüyorum, bunların çoğunun H1N1 hastası olduğunu biliyoruz.
Uzmanlar domuz gribinin tespiti için yapılabilecek bir testin olup olmadığını ve domuz gribi hastalığının etkilerin ve belirtilerinin nasıl anlaşılabileceğini anlattı. İşte Dr. Şimdiye kadar Domuz Gribi virüsü olduğu laboratuar da belgelenmiş dört kişi gördüm. Murat Kınıkoğlu’nun domuz gribi hakkındaki sorulara verdiği cevaplar…
Domuz gribi şu anda İstanbul’da salgın halinde
İki çocuk ve anne babaları. Çocukların rahatsızlığı 7-8 gün sürdü, ilk gün ateşleri 39 dereceye çıktı, iki gün içinde düştü ve hastalık bildiğimiz grip gibi seyredip kendiliğinden geçti. Anne babada ateş olmadı ama boğazda yanma, özellikle akşamları kas ve eklem ağrıları yorgunluktan şikâyet ettiler. On gün sonunda onların da hiç şikayeti kalmadı. Aslına bakarsanız bende de geçen hafta benzer belirtiler oldu, aldırmadım, spor programımı bile aksatmadım, bir iki gün içinde daha iyi hissedeceğimi düşünüyorum.
Domuz gribinin testi var mı?
Son günlerde pek çok hastam domuz gribi testini soruyor. Domuz gribine özel H1 N1 testi Türkiye’de devlete ait iki merkezde yapılıyor. Bu nedenle ben test yaptırmak istiyorum diyerek yaptırma imkânınız yok. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalardan anladığımız kadarıyla bundan sonra test sadece rahatsızlığın ağır seyrettiği düşünülen, yüksek ateş, şuur bulanıklığı, solunum sıkıntıları olan (dolayısı ile hastanede takibe alınan) hastalara yapılacak. Buna karşılık domuz gribi geçirip geçirmediğimizi başka bir testle anlayabiliriz.
İnfluenza A testi nasıl yapılıyor?
Özel steril torbaların içindeki ucu pamuklu burun çubukları dört santim kadar burun içine itilerek burun salgısı alınıp özel bir solüsyon içine çözülüyor ve antijen (virüsün kendisi) aranıyor. Sonuç yarım saat içinde belli oluyor.
Domuz gribini hangi testle anlayabiliriz?
Grip virüslerinin aynı insanlar gibi aileleri ve sülaleleri vardır. Domuz Gribi virüsü ‘İnfluenza A’ dediğimiz virüs ailesine aittir. Şöyle anlatayım; Domuz Gribi virüsünün kimliğine baktığınızda adı hanesinde: Domuz Gribi yazar, soyadı kısmında ise : ‘İnfluenza A’ yazar. Şu anda neredeyse her laboratuarlarda yapılabilen bir testle virüsün adını göremeyiz ama ama soyadını görebilir, soyadından yola çıkarak bunun adı Domuz Gribidir diye tahmin edebiliriz. Zaten şu günlerde ‘İnfluenza A’ testi pozitif olan kişilerin % 90 olasılıkla domuz gribi geçirdiklerini biliyoruz.

Her grip olan domuz gribi testi yaptırmalı mı?
Grip olanların bu testi yaptırmalarına gerek yok. Domuz gribinin fazla öldürücü olmadığını, normal gripten hiçbir farkı olmadığını biliyoruz artık. Tabii ki ölümler olacak ama daha önceki griplerde de oluyordu, tek fark eskiden haberimiz olmuyordu şimdi hastane önünden canlı yayın yapılıyor. Test pozitif çıktığında farklı bir tedavi de önermediğimize göre boş yere 80-100 TL vermenin bir anlamı yok.
Kimler domuz gribi testi yaptırmalı?
Örnekler vererek anlatayım. Bugüne kadarki istatistikler hamilelerde hastalığın daha ciddi seyrettiğini gösterdi. Bu yüzden diyelim eşiniz hamileyse ve sizde de grip bulguları başladı ise İnfluenza A testi yaptırmanız doğru olur. Eğer test pozitif çıkarsa on gün süreyle grip belirtileri tam olarak geçene kadar eşinizin yanına yaklaşmazsınız.
Aynı şey yatalak, çok ağır şeker, böbrek hastalarının yakınları için de geçerli. Grip olduklarından şüpheleniyorlarsa eğer imkân varsa hasta ve yaşlı büyüklerinin yanlarına yaklaşmasınlar. Eğer çocuğunuzda grip bulguları ile birlikte yüksek ateş varsa iki gün sabredin. Bu arada paniklemeyin ateş 39 dereceyi geçmedikçe ateş düşürücü vermeyin.
Novalgine, Aspirin ve Bebek Aspirini sakın vermeyin. Ateş 39 derce üzerinde ise parasetamol içeren şuruplar veya hapından verebilirsiniz. Ateş üçüncü gün de devam ediyorsa o zaman İnfluenza A burun akıntısı testi yapmanın bir mantığı olabilir. Pozitif çıkarsa doktorunuz çocuğunuzu daha yakın bir takibe alır.”
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: influenza a pozitif ne demek 2014

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.