Domuz Gribi Nedir, Nasıl Bulaşır Belirti ve Tedavi Yöntemleri

domuz gribi
domuz gribi

domuz gribiDomuz Gribi Nedir, Nasıl Bulaşır Belirti ve Tedavi Yöntemleri :

Son yıllarda dünyanın birçok yerinde insanların hayatlarını kaybetmelerine yol açan salgın bir hastalık olan domuz gribi A (H1N1) ortaya çıktı. Peki, tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan domuz gribi nedir? Domuz gribi nasıl bulaşır, domuz gribinden nasıl korunulur, domuz gribi tedavisi varmı yöntemleri nelerdir.

Domuz gribi normal grip özelliklerini ve belirtilerini taşıyan viral bir hastalıktır. Bu virüsün kaynağı ise A(H1N1) tipi bir virüs olduğu bilinmektedir. Bu virüs insan, kuş ve domuzlardaki virüslerin karışımı niteliğindedir. Domuzlarda görülen virüse benzemesi nedeniyle de bu adı almıştır.

Domuz gribi de normal grip gibi solunum yollarıyla bulaşmaktadır. Bu gribin virüsleri de öksürük ve hapşırık yoluyla bulaşmaktadır. Virüsün bulaştığı yere temas ettikten sonra elleri ağza, göze ve buruna götürmek de hastalığın kişiye bulaşmasına neden olabilir.

Domuz gribinin belirtileri de normal gribin belirtileriyle aynı benzerliği göstermektedir. Belirtileri arasında; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme, yorgunluk, kusma ve ishal bulunmaktadır.

Domuz gribinden korunma yöntemleri, Domuz gribinden nasıl korunulur;

  • Kirli ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza kesinlikle dokunmayınız. Virüs bu yolla da bulaştığını unutmayınız.
  • Bol sıvı tüketmeye özen gösteriniz.
  • Öksürme ya da hapşırma sırasında ağız ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız ve kullandığınız mendili çöpe atınız.
  • Öksürme veya hapşırma sonrası ellerinizi sabun ve suyla yıkayınız.
  • Eğer hastalığa yakalandıysanız evde istirahat ederek diğer kişilerle temasınıza sınırlama getirin.
admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.