Domuz gribi tehdidi artıyor

Domuz gribi tehdidi artıyor
Dünya Sağlık Örgütü, çok ciddi bir uyarıda bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, insanların, salgın alarmına geçileceği düşüncesiyle, aşırı paniğe kapılmalarını istemediklerini belirtti.
Dünya Sağlık Örgütü’nün, hastalığa yol açan H1N1 virüsü vaka sayısında dünya genelindeki artış nedeniyle, 41 yıl aradan sonra ilk kez grip salgını ilan etmesi bekleniyordu.
Domuz gribi salgını havaların ısınmasına rağmen devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada, domuz gribi alarmının en yüksek seviye olan 6′ya çıkarıldığını bildirdi

Fukuda, duruma karşı koymak için dünyayı hazırlamaları gerektiğini ve ülkelerin önlemlerini, hastalığın tehlike düzeyine göre ayarlayıp buna uygun şekilde karşı koyacaklarına güvenmek istediklerini söyledi.
Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinden ölenlerin sayısının 140′a, vaka sayısınınsa 73 ülkede 26 bin 563′e yükseldiğini bildirmişti.
Sağlık Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgeyle, domuz gribi konusunda vatandaşların merak ettiği sorulara açıklık getirdi.
İşte o vatandaşların merak ettiği sorulara yanıtlar;
Domuz gribi belirtileri
– Yüksek ateş,
– Baş ağrısı,
– Boğaz ağrısı,
– Öksürük,
– Genel vücut ağrısı,
– Halsizlik, bitkinlik, üşüme şeklinde…
Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.
Virüs nasıl bulaşıyor?

İnsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı… Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor.
İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor.
Domuz eti güvenli mi?
Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına ilişkin bulgunun olmadığı ve virüsün, 70 derece ısıtılınca öldüğü bildirildi.
Virüsten korunma yolları
Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.
En etkili önlem el yıkama
En etkili önlem sık sık ellerin yıkanması… Bunun dışında, öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması önemli.
Hasta kişilerle temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmekte hastalığa yakalanmama açısından önemli.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.