Domuz gribinde ikinci dalga tehlikesi

Domuz gribinde ikinci dalga tehlikesi

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, domuz gribiyle ilgili olarak ülkesindeki şimdiki durumunun ”çok durgun” olduğunu, günde 80 ila 100 vaka sayısının bildirildiğini belirterek, ülkesinde şimdiye dek grip kaynaklı 184 ölüm olduğunu hatırlattı.
Salgının ani ve hızlı artışını önlemek amacıyla faaliyet planı hazırlandığını dile getiren Cordova, bunların arasında salgının yoğun olarak görüldüğü bölgelerde okulların kapatılmasının da yer alabileceğini kaydetti.
Domuz gribi nedeniyle nisan ayı sonu ve mayıs ayı başlarında ülke genelindeki okullarda eğitime ara verilmişti.
Güney yarımkürede azalma, kuzey yarımkürede artış
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de domuz gribinin dünya genelindeki durumuyla ilgili açıklamasında, güney yarımkürede mevsimsel grip vakalarının azalmasına paralel olarak domuz gribi vakalarında da azalma olduğunu, buna karşılık kuzey yarımküredeki vakaların ise ”ikinci dalga” niteliğinde artmasının beklendiğini bildirdi.

Kuzey yarımkürede daha önce domuz gribi vakalarının görüldüğü ülkelerde ortaya çıkabilecek ”ikinci dalga” vakaların daha kötü olabileceği uyarısı yinelenen DSÖ açıklamasında, ”domuz gribine yol açan H1N1 virüsünün (vücutta) çok hızlı yerleşebildiği, dünyanın birçok bölgesinde (diğer virüs türlerine kıyasla) daha baskın duruma geldiği” vurgulandı.
Uzmanlar, Meksika’da halen 21 bin 264 olarak açıklanan domuz gribi vakası sayısının, kış mevsiminde artış göstererek 1 milyona ulaşmasından endişe duyduklarını bildirdi

Türlü klinik araştırmalarda virüsün farklı formlarda genç ve sağlıklı insanları da etkileyebildiğine işaret edilen açıklamada, ”Bu tür hastalarda virüs doğrudan ciğerlere bulaşarak, solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabiliyor” denildi.
Açıklamada, ülkelerin, salgının ”ikinci dalga” niteliğindeki yeni yayılmasına karşı etkin önlemler almaları gerektiği vurgulandı.
Dünya genelindeki vaka sayısının 209 bin 438, ölüm sayısının ise 2 bin 185 civarında olduğu belirtilen DSÖ açıklamasında, ülkelerin olayları tek tek açıklamamaları nedeniyle gerçek rakamların çok daha yüksek olabileceği kaydedildi.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.