Domuz gribine karşı alınan önlemler

Domuz gribine karşı alınan önlemler

Türkiye’de şuana kadar domuz gribi ile ilgili herhangi bir vaka olmadığını belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ Akdağ, “Hapşıran insanlara karşı dikkatli olunmalı. Dünya Halk Sağlığı Kongresi’ne katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Grip mevsimlerinde kalabalık ortamlarda fazla bulunulmamalı” dedi. Akdağ, ölümcül domuz gribi nedeniyle Meksika’dan Türkiye’ye gelen yolcuların havalimanında doktorlar tarafından kontrolden geçirileceğini söyledi.
12
Domuz gribi ile ilgili alınan önlemleri soran basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, özellikle son iki gündür bilim adamlarının bu konuda araştırmalar yaptığını söyledi.
Gribin görüldüğü ülkelerin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ne tür bir yol izlediği yönünde bilgiler edinildiğini anlatan Akdağ, daha önce kuş gribi ile ilgili yapılan bir hazırlık planı olduğunu ve bunu devreye sokacaklarını söyledi.
Bu planın çok kapsamlı olduğunu ve herkesin görevlerinin belirlendiğini ifade eden Akdağ, “Şimdi bu planı uygulayacak potansiyele sahibiz. Özellikle Meksika’dan Türkiye’ye gelen yolcular için tedbirler alıyoruz. Doğrudan uçak yok ama havalimanlarında ilgili doktorlar tarafından kontrol edilip belirli tetkikler yapılacak. Domuz gribinin Avrupa kıtasında yaygın olduğunu söylemek doğru değil. Geniş kitlelerin hastalandığına dair bilgi yok. Daha çok Amerika ve Meksika’da görülüyor. Ama ülkeye bu virüs gelmesin diye elimizden geleni yapacağız. Plan çerçevesinde herkes vazifesini yapacak. Meksika’dan gelen yolcular açısından önlem alınacak. Meksika dışlından gelen başka kişiler için şuanda herhangi bir önlem uygulanmayacak. Ama bu değişken bir mesele bugün alınan kararlar, b,ir sonraki gün değişebilir” diye konuştu.
Bakan Akdağ, Türkiye’de şuanda domuz gribi ile ilgili herhangi bir vaka olmadığının altını çizerek, “Vatandaşlarımız asla bu konuda endişe ve paniğe kapılmaması lazım. Türkiye’ye virüsü sokmamak için elimizden geleni yapacağız. Ama bu virüs tüm gayretlere rağmen girebilir. Vatandaşların korunması için yapabileceği şeyler var. Bir defa hapşıran insanlara karşı dikkatli olunmalı. Grip mevsimlerinde kalabalık ortamlarda fazla bulunulmamalı. Solunumla geçen bir hastalık olmasına rağmen ellerimizi iyice yıkamalıyız” şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı’nda önlemler alındı
Domuz gribinin yurda girişinin önlemesi amacıyla Atatürk Havalimanı’nda alarma geçildi. Havayolu personeline virüs hakkında bilgi notu dağıtılırken, daha önce kuş gribi salgınında alınan önlemlerin aynısı uygulamaya konuldu.
Alınan tedbirlerle ilgili açıklama yapan Hudutlar Sağlık ve Denetleme merkezi Baş Hekimi Aykut Cengiz Kavak, domuz gribinin Türkiye için doğrudan bir risk oluşturmadığına dikkat çekerek, “Hudut sağlık ekiplerimiz yurt dışından gelecek olan şüpheli vakalara müdahale edecek şekilde 24 saat havalimanında hazır bekleyecek. Uçakta enfeksiyon veya ateşli hastalık belirtisi olan yolcular, kabin ekibi tarafından sağlık ekiplerine bildirilecek. Hastalık kapmış olma ihtimali olan bu yolcular terminal dışında hazır bekleyen ambulanslarla Haseki Hastanesi İntaniye Kliniği’ne sevk edilecek” diye konuştu.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.