Domuz gribine karşı en etkili tedbir aşılanmak

Domuz gribine karşı en etkili tedbir aşılanmak
Dr. Osman Müftüoğlu, panik yapmaya, korkup telaşlanmaya gerek olmadığını belirtiyor ama H1N1 virüsüne bağlı grip salgınında esas tehlikenin daha geçmediği uyarısında da bulunuyor. Dr.
Prof.
Kendisinin domuz gribi aşısı yaptırdığını açıklayan Prof
Osman Müftüoğlu, “Esas tehlikenin arkadan geleceği haller için “turpun büyüğü heybede” deyimi kullanılır! Panik yapmayın, korkmayın, telaşlanmayın ama bana göre H1N1 virüsüne bağlı grip salgınında da “turpun büyüğü heybede!” diyor.
Prof. Müftüoğlu, domuz gribi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Soğuklar bastırıp, insanlar kapalı yerlerde yaşamak zorunda kalınca, okul, kreş, yaşlı bakım evleri, sinema ve lokantalar salgının yayılmasını kolaylaştıracak. Bunun için önlem almak lazım. Önlem için de pırasa, ıspanak, soğan veya sarımsak yemek yetmez! Önlemin ne olduğu son derece açık: Aşılanmak!
En etkili koruyucu aşı ama ne yazık ki bu konuda kafalar hâlâ fena halde karışık. Oysa sorunu sınırlamanın tek ama tek bir yolu var: Aşılanan insan sayısını artırmak. Çünkü aşılanmamış her kişi muhtemel bir hastalık adayı, her hasta “salgını yayan bir çoğaltım mekanizması” olabilir. Bunun nedeni Domuz gribi virüsünün bulaşıcılığıdır. Dünya çok virüs salgını gördü ama bu virüs kadar hızlı yayılanı ile az karşılaştı.
Aşımı yaptırdım ağrı bile duymadım
Bir başka sorun daha var: H1N1 virüsünün hastalık yapma olasılığı da çok yüksek. Bu virüs mevsimsel grip gibi yalnızca üst solunum yolunu hasta etmiyor. Birçok kişide akciğer iltihabına (zatürree) dönüşüyor.
Geçen hafta da yazdığım gibi bu virüsün akciğere çok özel bir sevgisi (!) var. Yani üst solunum yoluna bir kez yerleşti mi ne yapıp edip akciğere ulaşmaya çalışıyor, ulaşınca da sakız gibi yapışıp kalıyor… Kısacası domuz gribini de -büyük bir olasılıkla- mevsimsel grip gibi birkaç günlük istirahatla geçiştirmek mümkün ama komplikasyon yaparsa sonuçları çok ciddi olabiliyor.
Haftanın ilk günü biraz tadınızı kaçırdığımın farkındayım ama sorunun önemini bir kez daha hatırlatmayı uygun buldum.

Ha, bu arada hatırlatayım: Ben aşımı yaptırdım efendim! Yapılırken de ne ağrı duydum, ne bayıldım. İşime, gücüme devam ettim. Ateşim bile çıkmadı.
Domuz gribi virüsü yiyecekten bulaşır mı?
Domuz gribi virüsünün masa, bilgisayar klavyesi, kapı kolu gibi yerlerde 2-3 saat kadar canlı kalabileceği, hapşırma, aksırma yoluyla 1-2 metre kadar uzağa ulaşabileceği biliniyor.
Gripli bir satıcının hapşırarak, aksırarak ya da temiz olmayan elleriyle temas ederek bu virüsleri yiyeceklere bulaştırması mümkün olsa bile, H1N1 virüsünün yiyeceklerle bulaşması imkân dâhilinde görülmüyor. Yine de satıcıların el temizliklerine ve kişisel hijyen önlemlerine dikkat etmelerinde yarar var.
Vitamin destekleri virüsten korumuyor
Gripten veya başka bir enfeksiyondan korunmak amacıyla C vitamini desteği almanın ispat edilmiş herhangi bir yararı yok. Muhtemelen yüzden fazla araştırmada C vitamini tabletlerinin nezle veya gripte koruyucu ya da tedavi edici etkisi olmadığı gösterilmiş.
D vitaminine gelince… Bu vitaminin bağışıklığı güçlendirmede C vitamininden daha etkili olduğunu bu köşede okudunuz. Bununla birlikte D vitamininin de hızla ortaya çıkacak bir yararı olacağı kanaatinde değiliz.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.