Domuz gribine karşı hiçbir yer güvenli değil

Domuz gribine karşı hiçbir yer güvenli değil

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribi hastalığını kontrol altına almanın artık mümkün olmadığını açıkladı ve alarm seviyesini dördüncü dereceye çıkardı.
Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, Meksika’da ortaya çıkan ve ölümlere neden olan domuz gribine karşı dünyada hiçbir yerin güvenli olmadığını bildirdi.
WHO yetkilisi Keiji Fukuda, küresel bir salgının hala kaçınılmaz olmadığını kaydetti. Örgütün iki numaralı ismi Keiji Fukuda, “insanların çok hızlı biçimde dünyanın her yerine seyahat ettiği bir çağda virüsün yayılamayacağı hiçbir bölge yok” açıklamasında bulundu. Fukuda, sınırları kapatma gibi önlemlere gerek olmadığını ve dünya çapında hükümetlerin hastalığın etkilerini azaltmak için uğraş vermeleri gerektiğini söyledi

Meksikalı yetkililer, 150 dolayında kişinin domuz gribi nedeniyle öldüğünü, hastalık belirtileri gösteren bin kişinin de hastanelerde tedavi altına alındığını açıkladı. BBC’nin haberine göre, tüm ülkede okulların kapatıldı, tur şirketleri gezileri iptal etti ve başkentteki oteller boşaldı. ABD’de şu ana dek, çoğu New York’ta olmak üzere 45 vaka bildirildi. İspanya ve İngiltere’de de yakın geçmişte Meksika’dan dönen üç kişide virüse rastlandı.
Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Androulla Vassiliou, domuz gribi virüsünün yayıldığı bilinen bölgelere, acil durumlar dışında seyahat edilmemesi konusunda uyardı. Uzmanlar, domuz gribi virüsüne rastlanan yerler arasında ABD ve Kanada’nın da bulunduğunu aktarıyor. Bu ülkelerin dışında, en az beş başka ülkede de, domuz gribine yakalanma ihtimali olan kişiler tedavi altına alınmış durumda.
Hastalığa grip virüsünün normalde domuzları etkileyen ancak zaman zaman insanlara da bulaşan bir tipinin dönüşüm geçirmiş halinin yol açtığı sanılıyor. Bu virüs, alışıldık mevsimsel grip salgınlarına yol açan tipin, normalde domuz ve kuşları etkileyen türden genetik malzeme içerecek şekilde dönüşmüş hali olarak tanımlanıyor. Şu anda varolan aşıların bu virüs tipine karşı ne kadar etkili olduğu bilinmiyor.
Meksika’da ölümle sonuçlanan vakaların genç yaşta insanlar olduğu dikkat çekiyor.
Güney Kore
Güney Kore’de ilk şüpheli domuz gribi vakası rapor edildi. Adının gizli tutulmasını istemeyen bir yetkili, resmi Yonhap ajansına açıklamada, kısa bir süre Meksika’dan dönen bir Güney Kore vatandaşının domuz gribine yakalandığından şüphelenildiğini kaydetti.
Güney Koreli yetkililer, dün, ülkede 5 milyon kişiyi tedavi etmeye yetecek kadar ilaç stoku bulunduğunu açıklamıştı.

Avustralya
Bu arada, Avustralya’dan da şüpheli vaka haberleri geldi. Avustralya Sağlık Bakanı Nicola Roxon, ülke genelinde 17 vaka rapor edildiğini ve bunların ülkenin çeşitli bölgelerinde dağılım gösterdiğini açıkladı.
Vakaların incelendiğini belirten Roxon, önümüzdeki günlerde tahlil sonuçlarının açıklanacağını sözlerine ekledi.
Kolombiya
Kolombiya’dan da 12 şüpheli vaka bildirildi. Kolombiya hükümeti, 12 şüpheli vakanın bildirilmesinin ardından, virüsle etkin mücadele edilebilmesi amacıyla ‘ulusal felaket durumuna’ geçildiğini duyurdu.
Japonya
Japonya Dışişleri Bakanlığı, Meksika’da domuz gribine bağlı ölümlerin ardından bu ülke vatandaşlarına vize şartlarını ağırlaştırdı.
Bakanlık açıklamasında, vize şartlarının ağırlaştırılması kararının hastalığa karşı bir önlem olarak alındığı kaydedildi.
Öte yandan Bakanlık, kendi vatandaşlarına da Meksika seyahati konusunda uyarıda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü’nün alarm seviyesini yükseltmesinin ardından Sağlık Bakanı Yoichi Masuzoe, Japon vatandaşlarını Meksika’ya ve hastalığın görüldüğü bölgelere seyahatlerinden vazgeçmeye çağırdı.
Bakan Masuzoe, kişisel önlemlerin de önemine işaret ettiği açıklamasında, ellerin yıkanmasını, gargara yapılmasını ve kalabalık ortamlardan kaçınılmasını tavsiye etti.
Japonya’da şu ana kadar domuz gribi vakasına rastlanmadı.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.