Domuz gribinin yayılma hızı artacak uyarısı

Domuz gribinin yayılma hızı artacak uyarısı
Dr.
DSÖ Avrupa Bölgesi Danışmanı ve Nottingham Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Jonathan Nguyen Van Tam, Şimdilik hafif seyreden bu salgının, mevsimsel gripten farklı olarak genç erişkinlerle küçük çocukların ölümüne yol açtığını söyledi.
Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle istişarede bulunmak için Ankara’ya gelen, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa’da domuz gribi salgınını yakından takip eden kurumların sorumluları, salgının daha da hızlanacağı uyarısında bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Avrupa’da domuz gribi salgını hakkında inceleme ve araştırmalar yaparak salgını yakından takip eden kurumların yetkilileri, dünyada hızla yayılan salgının yayılma hızının daha da artacağı uyarısında bulundu

Türkiye’nin şu ana kadar her adımı doğru attığını vurgulayan Van Tam, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye aşı konusunda ciddi saygınlığa sahip firmaların aşılarını aldı. Bunların tabi tutulduğu test düzeyleri, İngiltere dâhil diğer Avrupa ülkelerinin aldığı aşılar ile aynı. Salgın şu anda Türkiye’de hızlanma aşamasında. Henüz en kötü durumla karşılaşılmadı. Vakalarda, hastaneye yatış ve ölümlerde artış bekliyoruz.”
Virüs mutasyona uğradı
Norveç’te ölümle sonuçlanan iki vakadan alınan örneklerde mutasyona rastlandığı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Gregory Haertl, AFP’ye yaptığı açıklamada, bu durumun şimdilik çok önemli olmadığını söyledi.

Dünya genelinde yayılmaya devam eden ve 6 binden fazla insanın ölümüne yol açarak, yarım milyon kişiye bulaşan domuz gribi salgınında korkulan oldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı açıklamada, Norveç’te ölümle sonuçlanan iki vakadan alınan örneklerde mutasyona rastlandığını belirti. Ancak WHO, mutasyonun daha bulaşıcı ve daha tehlikeli bir (H1N1) virüs tipine dönüşmediğini kaydetti.
Açıklamalar kafa karıştırdı
Norveçli uzmanların, 70’ten fazla hastadan alınan örnekleri analiz ettiği ve testlerde başka mutasyon tespit edilmediği ifade edildi. Bunun, mutasyonun ülke geneline yayılmadığını gösterdiği belirtiliyor.
WHO sözcüsü Gregory Haertl, AFP’ye yaptığı açıklamada, ortaya çıkan durumun şimdilik çok önemli olmadığını söylese de örgütün Brezilya, Çin, Japonya, Meksika, Ukrayna ve ABD’de benzer mutasyonların tespit edildiğini açıklaması kafaları karıştırdı.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.