Donmalara bilinçli müdahale hayat kurtarıyor

Donmalara bilinçli müdahale hayat kurtarıyor
Doç.
Uzmanlar, soğuk nedeniyle meydana gelen ciddi yaralanmalarda donmuş kısımların ovuşturulmaması ve soğuk ya da sıcak malzeme kullanarak müdahale yapılmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Ferruh Ayoğlu, “Çevre ısısının düşük olduğu kış aylarında, vücudunun tamamının donduğu belirlenenler, kesinlikle battaniyeye sarılmamalı, donmuş kısımlar ovuşturulmamalıdır” dedi. Dr

Ayoğlu, “Vücudun donmuş kısımlarındaki buz kristalleri yanlış müdahaleler sonucu önemli yaralanmalara yol açabilir” uyarısında bulundu.
Ayoğlu, soğuktan kaynaklanan ciddi yaralanmalarda donmuş kısımların ovuşturulmaması ve soğuk ya da sıcak malzeme kullanarak müdahale yapılmaması gerektiğini söyledi.
Vücut ısısının kimyasalların etkili çalışabilmesi için çok iyi korunması gerektiğine dikkati çeken Ayoğlu, şunları kaydetti:

“Çevre ısısı kışın düşük olduğundan kaybolan vücut ısısını düzenleyen mekanizmalar yetersiz kaldığında donma ortaya çıkar. Çevre ısısının düşük olduğu kış aylarında, vücudunun tamamının donduğu belirlenenler, kesinlikle battaniyeye sarılmamalı, donmuş kısımlar ovuşturulmamalıdır. Vücudun donmuş kısımlarındaki buz kristalleri yanlış müdahaleler sonucu önemli yaralanmalara yol açabilir. Bu kişiler kurulanmaya da çalışılmamalı. Hasta soğuktan uzaklaştırılarak ilk olarak donan kısımların nefesle, üfleyerek ısıtılmaya çalışmasında yarar vardır. Vakit geçirilmeden hastanın hastaneye yetiştirilmesi zorunludur.”
Sokakta kalanlar risk altında

Yrd. Doç. Dr. Ayoğlu, kışın sokakta kalan ya da evlerini çeşitli nedenlerden dolayı ısıtamayanlar için donma tehlikesinin daha fazla olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Soğuktan oluşan yaralanmaların çoğu vücudun açıkta kalan yerlerinde görülmektedir. Vücudun tamamında olabileceği gibi el, ayak, burun ve kulakta da donma gerçekleşebilir. Hava sıcaklıklarının düştüğü günlerde vücudun el, ayak gibi uç kısımlarının donmaya karşı korunmasına yönelik sıcak tutucu çorap ve ayakkabı giyilmesi önem taşıyor. Özellikle parmakların hareket etmesini güçleştiren dar ayakkabıların yanı sıra kat kat giyilmiş kalın çoraplar da kan dolaşımını engellediğinden donma olayları ayaklarda çok sık görülmektedir. Vücut ısısının çok iyi koruması açısından mevsime uygun giyinilmesi gerekir. Yaşanılan ev ve iş yerlerinin sıcaklığının 21 santigrat derece tutulması da yararlıdır.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.