Dumanı bile hafızaya zarar veriyor

Dumanı bile hafızaya zarar veriyor

Daha sonra, ezber, hesaplama kabiliyetiyle dakikada en fazla kaç kelime (örneğin kaç hayvan) sayabildiklerini görmek için katılımcılar teste tabi tutuldu.

Yüksek kotinin seviyesi ile kavrama eksikliği riskinin bağlantılı olduğunu gören araştırmacılar, bunun hiç sigara içmeyen kişilerde de gözlendiğini vurguladılar.
Araştırmacılar, pasif içiciliğin kalple ilgili hastalıklara davetiye çıkarabileceğini ve bu hastalıkların kavrama bozuklukları ile bunama riskini artırabileceğini belirttiler.
Sigaranın beyin ve beyin fonksiyonları üzerine etkilerini araştıran uzmanlar, kendisi içmediği halde sigara dumanına maruz kalan kişilerde kavrama bozukluğu riskinin artabileceğini belirledi.
Cambridge ve Michigan Üniversitelerinden bilim adamları, 50 yaş ve üzerindeki sigara içmeyen ya da sigarayı bırakmış yaklaşık 5 bin kişiden alınan tükürük örneklerinde nikotin emiliminden sonra ortaya çıkan kotinin maddesinin seviyesini ölçtü.
Bir önceki Alkol beyin fonksiyonlarını bozuyor başlıklı konumuzda alkol, alkol kullanımı ve alkolizm hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.