Düşük şekerin sağlığa etkileri

Düşük şekerin sağlığa etkileri
Yüksek şeker sorunu yaşayanlarda oluşabileceği gibi, ileride oluşacak bir diyabet problemine de işaret edebilir.
Keyfiniz kaçar
Kan şekeri ne kadar düşmüşse, yaşanan sıkıntılar da o kadar fazla olur.
Kullandığınız ilaçlar, aşırı alkol tüketimi, karaciğer, böbrek sorunları ile bazı hormonal hastalıklar şekerinizi düşürebilir.
Kan şekerinin aşırı derecede düştüğü hipoglisemi; bazen egzersiz sonrasında, bazen sabaha karşı, bazen de yemeklerden sonra görülür. Burada dikkat edilmesi gereken; orta ve ileri yaşlarda düşük şekerin yüksek şeker kadar tehlikeli olabileceğidir
Hafif ile orta dereceli bir kan şekeri düşmesinde; kendinizi bir anda halsiz, yorgun ve sinirli hissedersiniz. Dikkatinizi toplayamazsınız. Uykunuz gelir, bir anda acıkırsınız. Başınız ağrır, keyifsizleşirsiniz. Hatta kendinizi depresif ve umutsuz hissedersiniz.

Hafıza kaybı yaratır
Şeker düşmesi daha şiddetliyse, sorunlar da daha ciddi boyutlara ulaşır. İleri yaştaysanız bellek ve bilinç kayıpları, hatta inme bile yaşayabilirsiniz. Kan şekerinizde süregelen bir düşme varsa, bunun altında yatan nedeni araştırmak için doktorunuza görünün.
İnsülin kullanan bir şeker hastasıysanız; özellikle dikkatli olun. Beslenmenizi, öğün sayı ve miktarlarını düzenlemeniz, egzersiz seviyelerinizi ayarlamanız, ilaçlarınızı kontrol etmeniz gerekecektir. Yüksek şeker uzun dönemde yan etkiler yaratır. Düşük şeker ise daha ani sorunlara yol açar.
Bir önceki Taze sebze ve meyve prostat kanseri düşmanı başlıklı konumuzda DNA hasarı, kanser savaşçısı ve mesane kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamilelikte seker dusuklugu nelere yol acar, kan şekeri düşmesi nelere yol açar, dusuk sekerin vuvuda etkileri, düşük kan şekerinin zararları, şekerin dusuk olmasinin zararlari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.