Düşük tansiyona ne iyi gelir?

Düşük tansiyona ne iyi gelir?

 

Düşük tansiyonu yükselten besinler

 

Yapılan tetkikler sonucunda düşük tansiyonun sebebinin sodyum ve B12 vitamin eksikliği olduğu ortaya çıktıysa, düşük tansiyon tedavisi için sodyum ve B12 vitamini bakımından zengin bir beslenme önerilir. Ancak düşük tansiyonun görülme sebebi sodyum ve B12 vitamininden kaynaklı değil ise kan basıncı değerlerini normalin atına düşüren başka bir sorunun varlığı söz konusu olduğu için hekim görüşü ile iyi bir taramaya gerek duyularak sorunun kaynağı araştırılır. Hastalar tuz tüketimine ağırlık vererek bu sorun ortadan kaldırabilir. Ancak fazla tuz tüketimi de hastalıklara zemin hazırladığı için hekim kontrolünde bir beslenme programı uygulanmalıdır.
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) kadar tehlikeli olan Hipotansiyonun (düşük tansiyon), ortaya çıkmasında ki en büyük etken sodyum ve B12 vitamin eksikliği oldu düşünülmekte ve sık sık baş dönmeleri, bazen de bayılma gibi belirtilerle kendini göstererek zamanla daha mühim sağlık sorunlarının görülmesine sebep olmaktadır
Tansiyonu aşırı düşen hastalara tuzlu ayran içilmesi önerilir.
B12 vitamin eksikliği başta düşük tansiyon olmak üzere kansızlık sorununa da yol açmaktadır. B12 vitamini sinir ve kan hücrelerinin gelişimini sürdürmesi için son derece önemlidir. Et, yumurta ve süt ürünleri B12 vitamini ihtiva eden besin gruplarıdır. Hayati önem taşıyan B12 vitamini yüksek tansiyon hastaları tarafından bolca tüketilmelidir.
Yemeklerden sonra ortaya çıkan tansiyon düşüklüğünü önlemek içinde patates, makarna, pirinç ve ekmek tüketimini azaltmak gerekir. Günlük olarak ıspanak, lahana gibi sebzeleri, kaju fıstığı, badem ve soya fasulyesini tüketebilirsiniz. Susuz kalmakta kan basıncını düşürdüğü için gün içerisinde bolca su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca yeşil çay gibi bitkisel içecekler düşük tansiyonu dengeleyecektir.
Bir önceki Bel ağrısına ne iyi gelir? başlıklı konumuzda bel ağrılarının tedavisi, bel ağrısı ve bel ağrısı nasıl geçer hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yhs-fh_lsonsw, dusuk tansiyona ne iyi gelir, tansiyonu ne yükseltir, düşük tansiyonu ne yükseltir, dusuk tansiyon ne yukseltir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.