Düşünme stresi şişmanlatıyor

Düşünme stresi şişmanlatıyor
İkinci ödevde bir metni okumaları ve sonra özetlemeleri istenen örencilerden son ödevlerinde bilgisayarda hafıza ve dikkat gerektiren testleri yapmaları istendi.
Kanada’da yapılan yeni bir araştırma, fazla düşünmenin şişmanlatabileceğini ortaya koydu.
Araştırmada, 14 örencinin, kendilerine verilen 3 ödevi yerine getirdikten sonra gıda tüketimleri ölçüldü.
Örencilerden ilk ödev olarak oturarak rahatlamaları istendi. Kanada’nın Quebec kentindeki Laval üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, düşünmenin yarattığı stres çok yemeye yol açıyor

45 dakika süren her faaliyetten sonra örenciler açık büfeye davet edildi.

Zihinsel faaliyetlerde daha az enerji harcanmasına rağmen yapılan ölçümlerde örencilerin, okuma ve özet çıkarmadan sonra 203′ten fazla, bilgisayar testlerinden sonra da 253′ten fazla kalori aldıkları tespit edildi. Oturarak rahatlama ödevindeki kalori alımının ise diğerlerine göre az olduğu belirlendi.
Ödevlerden önce ve sonra ve ödev sırasında örencilerden alınan kan örnekleri de, zihinsel çalınmanın glikoz ve insülin seviyelerinde büyük dalgalanmalara yol açtığını ortaya koydu.
Araştırmanın başyazarlarından Jean-Philippe Chaput, bu dalgalanmaların zihinsel çalışma stresinin ya da glikoz yakma sırasındaki biyolojik adaptasyonun sonucu olabileceğini belirtti. Chaput, vücudun bu dalgalanmalara, beynin kullandığı tek yakıt olan glikoz dengesini yeniden sağlamak amacıyla acıkmakla tepki verdiğini kaydetti.
Bir önceki Fast-food obezite nedeni başlıklı konumuzda aşırı kilo, aşırı şişmanlık ve dengeli beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.