Egzersiz yapmak hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor

Egzersiz yapmak hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor
Dr.
Sağlık için egzersizi günlük hayata sokmak iyi bir yöntem” diyen Prof. Selçuk Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.
Kışın hastalanmamak için bazı önlemler alındığı, ancak vücut direncini artıran egzersizin sonbaharla birlikte çoğu zaman ihmal edildiği belirtildi. Said Bodur, halk sağlığı açısından egzersizin hastalıkları önleyici etkisine dikkati çekti
Dr. Bodur, egzersizin sadece hastalıklardan korunmak için değil, dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirmek için de önemli olduğunu vurguladı.
Kışın hastalanmamak için bazı önlemler alındığını, ancak vücut direncini artıran egzersizin sonbaharla birlikte çoğu zaman ihmal edildiğini söyleyen Prof. Dr. Bodur, şunları kaydetti:
Haftada 3 kez 30-40 dakika
“Havaların soğumasıyla birlikte yürüyüşler bırakılıyor, açık havada yapılan egzersizler ihmal ediliyor. Oysa özellikle sonbahar aylarında vücudun bağışıklık sistemini artırmak için egzersiz yapmak büyük önem taşıyor.

Haftada en az 3 kez 30-40 dakika egzersiz yapılması, hastalıklardan etkilenmemek için faydalı olacaktır. ‘Kış geliyor’ diye egzersiz aksatılmamalıdır. Kışın hareket yapmamamız, vücudu hastalıklara karşı dirençsiz hale getirecektir. Hava temizse açık havada, değilse kapalı mekânlarda egzersiz yapılmalıdır.”
C vitamininin önemi
Prof. Dr. Bodur, yine sonbaharda C vitamini içeren gıdaların bol miktarda tüketilmesinin de vücut direncinin artırılmasına katkı sağlayacağını bildirdi.
Türk milletinin sıvıyı az tüketen bir toplum olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Bodur, şöyle devam etti:
“Vücut direncini artırmada yeterli sıvı alımı da önemli etken. Sıvı alımı, sonbahar ve kış aylarında vücut direncini yükseltir. Günlük 2.5-3 litrelik su tüketimi, sağlıklı yaşam için ideal ölçü olarak kabul edilir. Yeterli su alımı sadece vücut direncini artırmakla da kalmaz, böbreklerin sağlıklı çalışması ve oksidanların vücuttan düzenli atılmasına da yardımcı olur.”
Bir önceki Fiziksel aktivite yaşlılarda kırıkları azaltıyor başlıklı konumuzda D vitamini, D vitamini eksikliği ve fiziksel aktivite hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.