Ekimden önce grip aşısı olmayın

Ekimden önce grip aşısı olmayın

İstanbul Sultanahmet Armada Oteli’nde dün düzenlenen bir toplantıda konuşan Osmangazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.
Bilim adamları kış aylarıyla birlikte artacak grip vakalarına karşı aşıyla korunmanın öneminin büyük olduğunu, ancak Ekim ayından önce yapılacak grip aşılarının etkisinin kış bitmeden geçeceği için çok fazla koruyucu olamayabileceğini söylüyor. Gaye Usluer, grip aşısı için ideal uygulama döneminin ise 15 Ekim-15 Kasım arası olduğunu bildirdi.
Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti- Grip Çalışma Grubu Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), kış aylarıyla birlikte artacak grip vakalarına karşı uyarıda bulundu. Dr

Etkisi 15 gün sonra

Prof. Dr. Gaye Usluer,”65 yaş üstündeki kişiler ile kalp, akciğer, böbrek ve diyabet gibi kronik bir hastalığı bulunanlar öncelikli aşı olması gereken grubu oluşturuyor. Gebeler de hamileliklerinin ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemlerinde aşı yaptırabilirler” dedi.
Aşının uygulandıktan 15 gün sonra etkisinin başladığını, koruyuculuk süresinin 6-8 ay olduğunu hatırlatan Gaye Usluer, özellikle risk gruplarının Ekim-Kasım ayları arasında aşılanmasının doğru olacağını söyledi.
Bir önceki Sahurdan sonra iki saat uyuyun başlıklı konumuzda çay tüketimi, dikkatsizlik ve kahve tüketimi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.