Emzik bebeğe zararlı mı?

Emzik bebeğe zararlı mı?
Emme iç güdüsü ile dünyaya gelen çocuklar ne kadar çok emme güdülerini kullanırlarsa o kadar rahatlar. Eğer ki bu güdülerini yeteri kadar kullanamazlarsa parmaklarını emmeye başlarlar.

Çocukların emme güdülerini yerine getirmeleri için emzikler devreye girmektedir. Aksi taktirde bebekler başta parmakları olmak üzere başka nesnelere yöneleceklerdir.
Bir bebeğin dünyayı keşfetme çabası ilk olarak ağız yoluyla başladığı için eline geçen her şeyi ağzına götürüp emmeye, ısırmaya ve yalamaya başlar. Özellikle de anne sütünü pek emmeyen bebekler emme güdülerini tam manasıyla sağlayamadıkları için emzik bu noktada çoğu uzmanlar tarafından gerek görülen bir ihtiyaçtır

Emziklerin hijyenik ve kullanışlı olmaları neticesinde emzik kullanmanın zararı yoktur. Ancak emziklerin uzun süre kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Bir bebek en fazla 2 yaşına kadar emzik emmelidir. Aksi durumda emzik bir ihtiyaçtan çok bağımlılık olur.

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.