En ölümcül sıtma parazitleri vücutta saklanabiliyor

En ölümcül sıtma parazitleri vücutta saklanabiliyor
ABD önderliğindeki uluslararası bilim adamları ekibi, plasmodium falciparum’un hastalıklı hücreler üzerine bıraktığı proteinin görüntüsünü sürekli değiştirdiğini belirtti. Bu da, vücudun bağışıklık sisteminin parazit görüntüsünü değiştirmeden önce, proteine karşı antikorlar geliştirmek için yeterli zaman bulamadığını söyledi.
Bilim adamları ekibi, yapılan bu keşfin ilaç araştırmalarında yeni yolların açılmasını sağlayabileceğini ifade etti. Sıtma, her yıl 300 milyondan fazla ciddi rahatsızlığa ve en az bir milyon kişinin ölümüne neden oluyor.
Bilim adamları, sıtma parazitlerinin en ölümcüllerinin, vücudun bağışıklık sisteminden nasıl saklandığını ortaya koydu
Bu ölümlerin büyük bir kısmı gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşiyor.
Plasmodium falciparum, uzun bir süre yaşayabilmek üzere evrim geçirmiş bir parazit. Zira, insana geçmeden önce bir sinekte yaşamış olması gerekiyor.

Uzun süre hayatta kalmayı da, hastalıklı hücrelerin yüzeyine bıraktığı PfEMP1 adı verilen bir protein versiyonunu sürekli değiştirerek sağlıyor.
İnsan vücudunun bağışıklık sistemi bu proteini tanıyıncaya ve buna karşı antikorlar geliştirinceye kadar, parazit proteinin değişmesini sağlıyor ve böylece tüm süreç sıfırdan yeniden başlıyor.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Vucutta sıtma

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.