Enfeksiyona bağlı hastalıklar mevsim değişikliklerinde artıyor

Enfeksiyona bağlı hastalıklar mevsim değişikliklerinde artıyor

Enfeksiyona bağlı hastalıklarda mevsim değişikliği nedeni ile artışlar oluyor. Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Telli, enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda mevsim değişikliği nedeniyle artış yaşandığını bildirdi. Telli, yazılı açıklamasında, vatandaşların mevsim değişikliği nedeniyle hastalıklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.
Dr
Mevsim değişiklikleri sonrasında yaşanan hastalıkların temelinde, ani ısı değişikliği nedeniyle bireyin zayıflayan bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslere karşı savunmasız kalmasının yattığını kaydeden Telli, bu tür hastalıkların en çok çocuklar ve yaşlıları etkilediğini ifade etti.

Dr. Telli, şunları kaydetti:
“Mevsim değişikliğinin neden olduğu grip, bronşit gibi viral enfeksiyonlardan korunmak için özellikle risk grubu içinde yer alan kişiler düzenli beslenmeli, uyku düzenlerine dikkat etmeli, sigara kullanmamalı ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmamalıdırlar. Solunum ve temas yoluyla bulaşan viral enfeksiyonların özellikle kapalı sistem havalandırma kullanan mekanlardan bulaşma riski daha fazladır.”
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebeklerde kanda enfeksiyon kotu biseymi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.