EPİLEPSİDE İLK YARDIM

EPİLEPSİDE İLK YARDIM
Şimdi sıralayacağımız önlemler basit, herkesin uygulayabileceği ve yararlı ilkyardım önerileridir.

İşte nöbet geçiren birisine yardım etmek için uygulanabilecek birkaç öneri:
Sakinliğinizi korumaya çalışın Nöbet geçiren kişinin yaralanmasını önleyin. Nöbetin uzunluğuna dikkat edin Hastanın mümkün olduğunca rahat etmesini sağlayın Başına toplanmış kalabalığı uzaklaştırın Nöbet geçiren kişiyi tutmaya çalışmayın. Hastaya yakın yerde çarpıp yaralanabileceği nesneler varsa uzaklaştırın.

Aile ortamında ya da dış ortamda nöbet geçiren birisi ile karşılaşıldığında çoğu kişi ne yapacağını bilemez, telaşlı bir halde oraya buraya koşturur. Kendi güvenliğinizi de ihmal etmeyin
Nöbet geçiren kişinin ağzına herhangi bir şey sokmaya kalkışmayın. Halk arasındaki nöbet esnasında kişinin dilini yutabileceğine dair inanç doğru değildir. Bu sebeple parmaklarınızı nöbet esnasında hastanın ağzına sokmayın. Tamamen uyanana kadar hastaya ilaç, su ve yiyecek vermeyin. Nöbet 5 dakikadan uzun sürerse hızla ambulans çağırın Çevrenizdekilerin de benzer önlemleri almalarına yardımcı olun. Nöbet geçtikten sonra hasta sol yanına yatık olarak yerleştirilmelidir. Nöbet sonrasında kişi uykulu iken kusabilir. Bu sebeple hava yollarının tıkanmaması kişiyi soluna yatırarak sağlanabilir. Nöbetten sonra kişi tamamen bilinçli hale gelene kadar yalnız bırakmayın.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.