Erkek menopozu nedir?

Erkek menopozu nedir?
Hormonların değişikliğe uğradığı, çeşitli şikayetlerin başladığı bu döneme Andropoz denir. Ancak çoğu kişinin bilmediği bir gerçek var ki o da kadınlar gidi erkeklerinde menopoz dönemlerinin olduğu. Erkeklerde görülen menopoza “Andropoz” denir ve Andropoza giren erkekte tıpkı kadın gibi bir takım sorunlar yaşar.

Belli bir yaştan sonra hormonlar değişikliğe uğradığı için ve bu durum sadece kadınlarda değil erkeklerde de yaşandığından dolayı erkeklerde de takım şikayetler ortaya çıkar.
Kadınların belli bir yaştan sonra adetten kesilmelerine menopoz dendiğini sanırım bilmeyen yoktur. Andropoz döneminde her erkekte yorgunluk, uyku problemleri, duygusal değişiklikler, depresyon, cinsel güç azalması, osteoporoz (kemik erimesi), meni (sperm) kalitesi ve kaslarda olumsuz etkiler görülür
Tüm bunlar Andropoz belirtileridir.
Erkeklerde Andropoz 45-50 yaşından itibaren başlar. Bizim ülkemizde yaşayan erkeklerin çoğunluğu 40 yaşında Andropoza girer. Tıpkı kadınlar gibi erkeklerde bu dönemde doktor tedavisinden geçmelidir.

Bir önceki Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır? başlıklı konumuzda karaciğer biyopsisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: erkekler menopoza girer mi, erkekler kaç yaşında menopoza girer, menopoz kac yasta baslar, erkekler ne zaman antropoza girer, erkek menopoza girermi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.