Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Erkeklerde kısırlığın nedenleri

 
Kısırlık günümüzde gitgide artan bir sorun haline geldi. Özellikle son dönemlerin artan sorunlarından olan kısırlık, çiftlerin bebek sahibi olma şanslarını ellerinden alıyor.
Evli çiftlerin hemen hemen hepsi evliliklerini en az bir ya da birkaç tane bebek ile taçlandırmak isteseler de bazıları için sağlık problemleri bu isteklerini yerine getirmelerine izin vermemektedir. Bazen geçici bazen de kalıcı sebeplerden kaynaklanan kısırlığın erkeklerdeki nedenleri hakkında bilgilenmek için doğru adrestesiniz. Evli çiftler bebek sahibi olmak için uzmana başvurduklarında hiç beklemedikleri bir sürpriz olan kısırlıkla sık karşılaşıyorlar
Kısırlığın ortadan kaldırılması için uzmanlar önce altta yatan sebebi araştırıyor.
Daha önce sizlere kadınlarda kısırlık nedenleri hakkında detaylı bilgi vermiştik, şimdi ise erkeklerde kısırlığın nedenlerini inceleyim.

Erkeklerde görülen kısırlığın nedenleri başında sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık geliyor. Erkeklerdeki sperm azlığı döllenmeni gerçekleşmesi için yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra spermlerin hareket azlığı da döllenmede sorun yaşanmasına sebep oluyor. Bu iki sorun bazen tek başına bazen de aynı anda görülebiliyor. Bu sorunda birde hücrelerin kümelenmeleri gibi nedenlerde eşlik edebiliyor.
Sperm sayısını ve spermlerin kalitesini bazen enfeksiyon hastalıkları, hormonal eksiklikler, antikorlar, varikosel gibi sağlık sorunları bozabiliyor. Bunların yanı sıra sorunun kaynağı genetik faktörlerde olabiliyor. Ayrıca erkeklerin yaşam şartları çalışma ortamındaki uçucu gazlar (boya, mobilya, akü sanayi), radyasyona maruz kalma ve bazı kanser tedavileri de spermleri etkilemektedir.
Sperm kanallarındaki tıkanıklıkta kısırlık nedenidir. Bu sorun bazı erkeklerde doğuştan meydana gelirken bazılarında da enfeksiyonlar veya geçirdikleri bir ameliyatın yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor. Sertleşme problemleri veya erken boşalmada erkeklerde kısırlık nedenleri arasında sayılabilir sorunlardır.
Bir önceki Epididimit belirtileri nelerdir? başlıklı konumuzda epididimit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: doğuştan erkek kısırlığı, erkeklerde kısırlığın nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.