Erkeklerin yetenekleri anneden

Erkeklerin yetenekleri anneden
Hameister, bu bulgunun, neden özürlü veya aşırı yetenekli insanlar arasında erkeklerin çoğunlukta olduğu sorusuna bir cevap olabileceğini belirtti. Bilimadamları, Y kromozomunda yetenek genlerinin varlığına rastlamadılar.
Genler üzerinde yapılan son araştırmalar, insanlarda yetenek genlerinin, erkeklerin annelerinden aldıkları, X kromozomunda bulunduğunu ortaya çıkardı.
Evrimin yükü erkeklerde
Erkeklerde yalnızca bir adet X kromozomu bulunduğundan, her yetenek geninin, ama aynı zamanda her gen bozukluğunun da doğrudan kendini gösterdiğini söyleyen bilim adamı, iki adet X kromozomu taşıyan kadınlarda ise iki kat daha fazla gen olduğunu, bu genlerin birbirlerini nötrlemeleri ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Hameister, genetik olarak bakıldığında, evrimin yükünü erkeklerin taşıdığını belirtti.
Alman Bild der Wissenschaft Dergisinin haberine göre, Alman Ulm Üniversitesi bilimadamları, Horst Hameister başkanlığında yürüttükleri araştırmada, X kromozomunda çok sayıda yetenek geninin bulunduğunu saptadı
Yeteneğin çok sayıda gen ve çevre faktörleri ile belirlenen, son derece kompleks bir özellik olduğunu söyleyen Hameister, cinsiyet kromozomu olmayan kromozomlarda da, X kromozomunda bulunanların, üçte biri oranında yetenek geni olduğunu söyledi.
Bir önceki Gaz yöntemiyle kalp tedavisi dönemi başlıklı konumuzda kalp rahatsızlığı, Kalp rahatsızlıkları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.