Erken dönemde yakalanırsa akciğer kanseri önlenebiliyor

Erken dönemde yakalanırsa akciğer kanseri önlenebiliyor
Doç. Dr.
Kliniklerinde 2005 yılında akciğer kanseri sebebiyle ameliyat ettikleri hasta sayısı 100-150 dolayındayken geçen yıl bunun yüzde 15 artarak 200′e yaklaştığını kaydeden Doç.
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Çağırıcı, son yıllarda akciğer kanserine yakalanan hasta sayısında büyük bir artış yaşandığını belirtti. Ufuk Çağırıcı, “Feminizmin etkisiyle kadınların da sigara içmeye başlaması, onlar arasında akciğer kanserine yakalanma oranını çok yükseltti.” dedi
Dr. Çağırıcı, “Akciğer kanseri ancak erken dönemde yakalanırsa ameliyat edilebiliyor. Bu sebeple sigara içen ve 40 yaş üstündeki kişilerin öksürük, balgamda kan, göğüs ağrısı gibi şikayetlerinde vakit kaybetmeden göğüs hastalıkları hekimine başvurması gerekir.” şeklinde konuştu. Geçmiş yıllarda akciğer kanserine daha çok 60 yaş üzerinde rastlandığını ancak son zamanlarda görülme yaşının 40′lara kadar indiğini belirten Çağırıcı, “Hastalık erken evrede yakalanırsa, ameliyatla başarı şansı yüzde 70-80 dolayında. Orta evrede ise ameliyatın yanında radyoterapi ve kemoterapi öneriyoruz.” dedi.

Bir önceki Acı kırmızı biber kanser hücrelerinin ölümünü tetikliyor başlıklı konumuzda Kanser, kanser hücreleri ve kanser hücresi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.