Esrar kullanmanın zararları nelerdir?

Esrar kullanmanın zararları nelerdir?
Tüketimi sınırlandırılmadığı durumlarda başta solunum hastalıkları olmak üzere çeşitli sağlık sorunları baş gösterecektir. Bireyler ilk başlarda ne kadar bağımlısı değilim deseler de bir müddet sonra esrar kullanmaktan kendilerini alamamaktadırlar. Ancak esrar kullanmanın (özellikle de sigara ile birlikte) envaiçeşit zararları bulunmaktadır.
Günümüzde esrar yetiştiriciliği ve kullanımı yasak olsa da gençler arasında esrar kullanımı ve yetiştiriciliği bir hayli yayındır.

Esrar bir bağımlılık maddesidir
Esrar ile bağlantılı sağlık sorunları bilhassa yeni kullanıcılarda daha belirgindir. Kanda diğer maddelere göre daha uzun süre kalmakta ve bu nedenle yokluğunu daha az fark ettirmektedir. Günümüzde özellikle eğlence ortamlarında sık tercih edilen bağımlılık maddesi olan esrar, algı problemi yaşatmakta, reflekslerde bir takım sorunlara yok açmakta ve tepkileri değiştirmektedir.
Esrarın insan sağlığına diğer zararları ise anksiyete, paranoya, huzursuzluk, öfori, gevşeme hali, gözlerde kararma, denge bozukluğu, sersemlik, suda yüzme hissi, salivasyonda (tükürük bezi salgılaması) azalma, tansiyon yükselmesi, İştah ve susuzluk, analjezi, illüzyon, psikotik eksitasyon, depresyon, panik atak, göz tansiyonunda azalma ve flash-back (geçmişe dair halisülasyonlar) gibi sağlık sorunlarına yol açmasıdır. Ayrıca esrar kronik öksürük, balgam, kronik bronşite yol açarken akciğer kanserini de tetiklemesi gibi zararları bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bitkisel yöntemler ile Reflü hastalığına son başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: esrarin zararlari, esrarin zararlari ve yararlari, esrarin zararlari nelerdir, esrar balgam, yeşil ot içmenin zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.