Ev akarlarından kurtulmak için sık sık çarşaf değiştirin

Ev akarlarından kurtulmak için sık sık çarşaf değiştirin

Uzmanlar yatağımızı yüz binlerce hatta milyonlarca akarla paylaşıyor olabileceğimizi belirtiyor. Akarların salgıladığı maddeler tozla karışınca, havaya yayılabiliyor. Sonuç yine (aynı saman nezlesinde olduğu gibi) hapşırma, burun akıntısı, sulu ve yanan gözler, burun tıkanıklığı, gözaltı morlukları, öksürük gibi yorucu ve bezdirici şikâyetler oluyor. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu canlılar, sıcak ve nemli ortamlarda yaşıyor ve ölü cilt hücrelerini yiyerek besleniyor.
Mevsimsel alerjinin gündeme geldiği bugünlerde, ev akarlarına bağlı alerjileri de atlamamak gerek

Şiltenizi kaplayın
Peki, yatağınızda akarsız bir uyku uyumak istiyorsanız ne yapacaksınız? İşte size bazı öneriler:
– İşe yatak çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı haftada en az bir kere sıcak suyla yıkayarak başlayın. Şiltenizin üzerini plastik bir kılıf ve koruyucu bir örtü ile kaplayın. Anti-alerjik yatak takımlarından da faydalanabilirsiniz.
– Halılarınızı kaldırmanız doğru olacaktır. Eğer halı kullanacaksanız yıkanabilen ve kısa tüylü olanları tercih etmeniz ve filtreli bir elektrikli süpürgesiyle, bunları haftada en az bir kez temizlemeniz gerekiyor. Bence yatak odanızda halı bulundurmayın.

İlaç son çare olmalı
– Giysilerinizi mutlaka elbise dolabında saklayın.
– Yıkanabilir perdelerden ve kolay temizlenebilen mobilyalardan vazgeçmeyin. Kitap ve biblolar gibi kolay toz tutabilen eşyaları, kapaklı dolaplarda muhafaza edin. Çocuğunuzun içi doldurulmuş oyuncaklarını, sık sık sıcak suyla yıkayın.
– Evcil hayvanınız varsa, yatak odanıza girmesine kesinlikle müsaade etmeyin. Bu önlemler akar alerjilerinizin hafiflemesine yetmezse, doktor önerisiyle alerji ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz. Saman nezlesinde kullanılan ve selüloz tozu içen burun spreyleri size iyi gelecektir.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: toz akarlarından nasıl kurtulunur, EV AKARLARI ALERJISINDEN NASIL KURTULUR, ev mitelarından kurtulmak için, oksuruk icin carsaf nasil olmali, tozdan nasıl kurtulunur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.