EV İŞLERİ VE SPOR

EV İŞLERİ VE SPOR
Bristol Üniversitesindeki araştırmacılar, 15 kentte, yaşları 60 ile 79 arasında değişen 2 bin 300 kadının durumunu değerlendirdi.

Türk toplumunda bayanlar, özellikle de ev hanımları genelde spor yapmanın kendileri için gereksiz ve zaman kaybı olduğuna inanırlarken, Sabahtan akşama kadar ev işleriyle uğraşıyor ve böylelikle de spor yapıyoruz diyerek bu durumu açıklamaya çalışırlar. Bu yaş grubundaki kadınlar, nüfusun göreceli olarak en az aktif kesimini oluşturuyor. 2 bin 300 bayan üzerinde yapılan araştırma, ev işlerinin fazla kilolara engel olmadığı ve kalp sağlığını korumaya yetmediğini ortaya çıkardı.

İngilterede yapılan bir araştırma, ev işlerinin, kilolara engel olmadığını ve kalp sağlığını korumaya yetmediğini gösterdi

Katılımcılara düzenli faaliyetleri hakkında sorular yöneltilirken, bu faaliyetler arasında yürümek, bisiklete binmek, fitness çalışmalarına katılmak, spor yapmak, ev işleri, bahçeyle uğraşmak ve evde onarım işleri yapmak da yer aldı. Ayrıca çalışmaya katılan kadınların kalp ve akciğer sağlığıyla, kiloları da kontrol edildi.

Kadınların üçte ikisi, ancak ev işleri eklendiği takdirde, sağlıklı yaşam için gerekli haftalık egzersizi yaparken, ev işleri sağlık açısından kayda değer bir yarar sağlamadığı ortaya çıktı. Örneğin, haftada toplam 2,5 saat tempolu yürüyüş yapan kadınlar, hem daha az kilolu, hem de kalp sağlığı yerinde oluyor. Ev işleri yapan kadınlarda ise böyle olumlu sonuçlar görülmüyor.

Uzmanlar bir çok kadının, ev işleri dahil edildiği zaman gerekli egzersiz miktarını tamamladığını, ancak ev işlerinin sağlığa görünür bir yararı olmadığını vurguluyor.

Bu araştırma sonrasında doktorların, insanlara, ev işlerinin egzersiz sayılmayacağı ve mutlaka düzenli ve tempolu yürüyüşlerin yapılmasını tavsiye edecekleri bildiriliyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.