Evde sağlık kontrolü yapma

Evde sağlık kontrolü yapma

Hastalıkların erken teşhisi için oldukça büyük bir öneme sahip olan Check-Up’ın uzman kişiler tarafından yılda bir kez yapılması önerilmekte, ancak birçoğumuz bu önerilere kulak asmadığımız için hekimler en azından sağlık kontrolümüzü kendimizin yapmasını önermekteler. Check-Up yaptırmak için sağlık kuruluşlarına gitmeye vaktiniz ya da paranız yoksa evde Check-Up yapmayı deneyin. İşte uzmanların evde sağlık kontrolü yapma önerileri;

 

Evde Check-Up nasıl yapılır?

 
Esneklik testi: Eğilip ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın. Eğer bunu başarabildiyseniz sorun yok demektir. Aksi durumda günlük egzersiz yaparak esnekliğinizi arttırmanız önerilir

Adet günlerinizi kontrol edin: Adetinizin başlangıç ve bitiş günlerini not ederek düzenli adet görüp görmediğinizi kontrol edin. Uzmanlar adet döngüsünün 21-35 gün olduğunu söylemekteler. İki adet arasında bu günlerden az ya da fazla bir fark varsa hekime danışılmalıdır.
Bedeninizde ne kadar ben varsa sayın: Vücudunuzdaki ben sayınızı kontrol edin, eğer 50’den fazlaysa cilt kanseri riski taşıyor demektir.
Kollarınızı inceleyin: Kol arkalarına dokunarak yumrular olup olmadığını kontrol edin. Eğer yumru varsa sizin Omega3 besinine ihtiyacınız var demektir.
Dizlerinizi kontrol edin: Ayaklar omuz hizasında açılmalı ve dik durulmalı. Bu sırada iki diz sırasıyla bükülmeli ve dizlerde içe doğru bükülme olup olmadığı kontrol edilmeli. İçe doğru bir bükülme varsa egzersiz esnasında sakatlanma riskiniz büyüktür, dikkat edin.

18 yaşından sonra alınan kilolarınızı gözden geçirin: Yapılan bir araştırmaya göre 18 yaşından sonra 5 kilo alanların kansere yakalanma riski bulunmaktadır.
Toksik yağların kontrolü: Kahvaltı öncesi yere sırt üstü uzanın. Karnınızı iyice gerin. Eğer karnınız düz ise sorun yok demektir, ancak değil ise vücudunuzda toksik yağ bulunduğuna işarettir. Toksik yağlar kanser, diyabet ve kalp hastalıklarına zemin hazırlar.
Beliniz kaç santim?: Kadınların 81 santimetreden, erkeklerinde 91 santimetreden kalın belleri varsa kalp hastalığı riski var demektir.
Baş ağrılarınızın sıklığını gözden geçirin: sık baş ağrıları duygusal yükün fazlalığına işarettir. Duygusal yükler ise kalp hastalıklarını tetiklemektedir.
Odaklanma: 12 gülen surat arasında 1 ağlayan surat olan bir çizelge düşünün. Eğer ilk önce ağlayan suratı saptıyorsanız iyi bir dikkat seviyesine ve kabiliyetli bir belleğe sahipsiniz demektir.
Göz kapağı ile alerji testi yapın: Alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin. Bu sırada içeriye doğru bakın. Eğer ki parke taşını andıran küçük yumrular gözünüze çarpıyorsa alerjiniz var demektir.
Ateş kontrolü: sabah uyanır uyanmaz ateşinizi ölçün. Ateşiniz 37 derecenin altında çıktıysa troid probleminiz olabilir.
Nefes alışveriş kontrolü: Birkaç kez derinden nefes alıp verin. Eğer rahat rahat nefes alamıyorsanız alerji ya da sinüzit hastası olabilirsiniz.
Bir önceki Karaciğer yağlanması nedenleri başlıklı konumuzda karaciğer yağlanması, karaciğer yağlanması nedeni ve karaciğer yağlanması nedenleri nelerdir hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.