Fazla uyku da, uyuyamama da hastalık

Fazla uyku da, uyuyamama da hastalık
Uykusuzluğun depresyondan kaynaklandığını düşünenlerin çok olduğunu ancak farklı nedenlerden dolayı da uyunmadığını söyleyen Karadeniz, “Hastalar psikiyatra gitmeden önce uyku uzmanına tedavi olmalarını öneririm” diye konuştu.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji profesörlerinden Derya Karadeniz, beden ve ruh sağlığı ve yaşam kalitesi için düzenli bir uykunun şart olduğunu belirtti. Oysaki uzmanlar 84 çeşit uyku hastalığının bulunduğunu ve her birini de ciddiye almak gerektiğini söyledi.
Hastalığı basite almayın
Uyku hastalığının basit bir hastalık olmadığının altını çizen Karadeniz, “Uyku hastalığının bir çeşidi olan ‘Parasomnia’ hastaları uykudayken cinayet işleyebiliyor ya da kendisine zarar verebiliyor.
Uyku hastalığı denildiğinde ilk akla “Fazla uyuma ya da uyuyamama” geliyor
Hasta REM uykusu sırasında gördüğü kabusu uyku sırasında gerçekmiş gibi yaşıyor. Bu şekilde cezaevine giren birçok hastam oldu. Bu tür hastalara genelde ilaç tedavisi uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Birçok trafik kazasına uyku hareket bozukluğu hastalığının neden olduğunu söyleyen Karadeniz, hastalığın belirti ve etkilerini şu şekilde sıralıyor:
“Uyku sırasında uyku kalitesini düşüren fiziki hareketlerden oluşan bir hastalıktır. Uyurken nefes alıp, verememe, terleme, tuvalete kalkma, kilo alma, horlama şeklinde görünüyor. Bu da uyku kalitesini düşürüyor. Yorgun uyanma, kilo alma, konsantrasyon bozukluğu, hipertansiyon gibi bir çok rahatsızlığa zemin hazırlıyor.”
Bir önceki Stres hipertansiyonu artırıyor başlıklı konumuzda alkol, beyin kanaması ve damar tıkanıklığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: FAZLA UYKU, parasomnia belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.