Felçlilerin Yeni Umudu

 Felçlilerin Yeni Umudu
Çipler, beyinden gelen sinyalleri aldı, bilgisayara iletti. Bilgisayar da bunları komuta çevirip robot kola göndererek kolu istenen yönde harekete geçirdi.

Pittsburg Üniversitesi’nden Andrew Schwartz, “Yakın gelecekte çok daha fazlasını göreceksiniz. ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşayan felçli bir kadın, robot kolunu düşünceleriyle kontrol ederek kahve içti.

Kaslarının kontrolünü yitiren hastalara günlük yaşamlarında yardımcı olmak üzere tasarlanan robot kol sayesinde, 58 yaşındaki felçli kadın 15 yıl sonra ilk kez kendi kendine bir şeyi yerinden kaldırabildi.

Robot uzvu deneyen iki hastanın beyinlerine bebek aspirini büyüklüğünde çipler yerleştirildi. . Çok daha doğal, hızlı ve normale yakın hareketler yapılabilecek” diyerek, yeni buluşların müjdesini verdi.

Schwartz, dün yapılan robot kol deneyine katılmadı ancak kendi üniversitesinde benzer çalışmalara son hızla devam ediyor.

Geçen yıllarda da benzer buluşlara imza atılmış, hatta hastaların düşünce gücüyle bilgisayar imlecini hareket ettirmesi sağlanmıştı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.